Yunan-BAE ortaklığına rezil manşet: Hadi Türkiye'yi bitirelim!

Yunanistan Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkanı'nın Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinde konu Türkiye oldu. Yunan medyası ziyaret ve yapılan görüşmeyle ilgili skandal manşetler attı

Yunan-BAE ortaklığına rezil manşet: Hadi Türkiye'yi bitirelim!

Orta Doğu'nun küçük ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, bir kez daha Yunanistan'la işbirliği yaparak Türkiye'nin karşısına çıktı.

Milliyet'teki habere göre; Türkiye karşıtı Arap ülkelerini iki hafta önce Atina'da 'Dostluk Forumu' adıyla bir araya getiren Yunanistan, Suudi Arabistan'dan gelen Patriot hamlesinin ardından bu kez Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) çıkarma yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'deki Uluslararası Savunma Fuarı IDEX 2021 ile Deniz Savunma ve Deniz Güvenliği Sergisi NAVDEX 2021'e Yunanistan hem bakan hem de Genelkurmay Başkanı'yla katıldı.

Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Libya'dan Suriye'ye neredeyse her yerde Türkiye'nin karşısına çıkan BAE'nin Abu Dabi Veliaht Prensi ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan'la bir araya geldi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ise yanında kuvvet komutanlarıyla fuara katıldı.

Reuters haber ajansı, 2020 yazında Yunanistan'a destek için Girit'teki Suda Üssü'ne savaş uçağı gönderen, birçok ortak tatbikata katılan BAE'nin Pazar günü 1,36 milyar dolarlık savunma anlaşmalarına imza attığını duyurdu.

Yunan basını ise hem bakan Panagiotopoulos hem de Genelkurmay Başkanı Floros'un Abu Dabi'deki temasları manşetine taşıdı, iki ülkenin doğrudan Türkiye'ye mesaj verdiği yorumunu yaptı.

Provokatif manşetleriyle tanınan Pentapostagma yayın organı, 'BAE'den Yunanistan'a işaret: Hadi Türkiye'yi bitirelim' başlığıyla sunduğu haberinde Atina ve Arap dünyasının Ankara'yı izole etmeye başladığını savundu, İsrail'le kurulan ilişkilere vurgu yaptı.

Bir başka haberinde Jerusalem Post gazetesinde yayınlanan bir analize gönderme yapan yayın organı, İsrail'in Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak için Kürt dosyasını açmaya hazırlandığını ileri sürdü.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER