Yunan siyasetçinin itirafı : Amerikan sömürgesi haline geldik

ABD, Rusya'yı bahane ederek Yunanistan'a çok sayıda askeri üs kurdu. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Yunan siyasetçi Giannis Kotsailidis, 'Amerikan sömürgesi haline geldik.' dedi.

Yunan siyasetçinin itirafı : Amerikan sömürgesi haline geldik

Türkiye'ye karşı provokatif eylemleri üst çıtaya taşıyan Yunanistan'da, gerçekleri görmeye başlayan birileri çıkmaya başladı. NATO'nun doğu kanadını güçlendirme bahanesiyle ülkedeki birçok kritik liman ve askeri üssü ABD'ye süresiz teslim eden Yunanistan'da artık çatlak sesler çıkıyor. ABD'nin ülkesindeki askeri varlığını artırmasına tepki gösteren Yunan siyasetçi, 'Amerikan sömürgesi haline geldik.' tespitinde bulundu. 

ÜS SAYISI 10'UN ÜZERİNE ÇIKACAK
Sputnik'e demeç veren Kotsailidis, Washington'un ülkedeki askeri varlığını artırmaya yönelik faaliyetlerini eleştirerek ABD'nin Yunanistan'da 5-6 bölgede daha üs kurmak istediğine ve böylece ülkedeki ABD üslerinin sayısının 10'un üzerine çıkacağına işaret etti.

YUNANİSTAN EGEMENLİĞİNİ KAYBETTİ
Kotsailidis, "Bunun Yunan halkının çıkarlarına hizmet etmeyeceğine inanıyorum. ABD'liler böylece Ege Denizi'nde Çanakkale Boğazı'na ve Ukrayna'daki savaş alanına çok yakın bir noktada bulunma haklarını beyan ediyorlar. Dedeağaç, Batı'nın ve NATO'nun Ukrayna'ya yardım amacıyla gönderdiği silahların transferi için 'giriş kapısı' haline gelecek ve bu durum Yunanların çıkarına değil. Yunanistan son yıllarda egemenliğini kaybetti" ifadelerini kullandı.

AMERİKAN SÖMÜRÜSÜ HALİNE GELDİK
Yunanistan'ın bir Amerikan sömürgesi haline geldiğinin ve birçok Yunan vatandaşının bunu kabul etmediğinin altını çizen Kotsailidis, "Bazı hükümetler anlaşıyor ve bazı yöneticiler de Yunan halkının çıkarlarına değil, kendi çıkarlarına ve ABD'lilerin çıkarlarına göre hareket ediyor" değerlendirmesinde bulundu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER