Yunan vekilden Erdoğan ve Türkiye itirafı: 'Türkiye süper güç, Erdoğan'la başa çıkamayız'

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Yunan vekil Liana Kanelli, Doğu Akdeniz ile ilgili konuştu. Kanelli, Doğu Akdeniz meselesinde Fransa'ya güvenmenin hata olduğunu belirterek Türkiye'nin süper güç olduğunu söyledi

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Yunan vekil Liana Kanelli, Doğu Akdeniz ile ilgili konuştu. Kanelli, Doğu Akdeniz meselesinde Fransa'ya güvenmenin hata olduğunu belirterek Türkiye'nin süper güç olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın Fransa’ya güvenmekle ölümcül bir hata yaptığını belirten Kanelli,“Kimse bizi sevdiği için Yunanistan’a gelmiyor. Yunan çıkarları için ölmüyor. Bazıları Yunanistan, Fransa ittifakı sloganını atıyor. Zamanında Fransa Cumhurbaşkanı Giscard d’Estaing’ın buraya gelmesi için önündeki ağaçları kesiyorduk.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin çıkarlarına sahip çıkan stratejik akıl olduğunu da dile getiren Kanelli şunları söyledi: “Bana göre iki ciddi iletişim yanlışı yaptık. Erdoğan sultan, Erdoğan öyle, Erdoğan böyle. Erdoğan, 20 yılda ülkesi için yaptığı hamlelerle ayakta duran stratejik bir akıl.

Türkiye bölgesel super bir güç, buna itirazınız olamaz. Türkiye’yi büyük güçler ve NATO super güç yaptı. Siz Türkiye’nin ekonomisinin güçsüz olduğunu söylüyorsunuz ama NATO’nun İncirlik’teki kimyasal silahlarını göz ardı ediyorsunuz.

Burada asıl mesele ve pazarlık konusu kimyasal silahlar İncirlik’te mi kalacak veya Yunanistan’a Araksos üssüne mi gelecek, bunu göz ardı ediyorsunuz. Şimdi pazarlıklarda Türkiye’ye 28’inci veya 27’inci meridyenden ne verecekler, hangi paralelden neresini verecekler asıl pazarlık bu.

Biz Yunanistan’ın adalar ülkesi olduğunu, hangi ada anakaraya ne kadar uzak veya yakın bunu tartışıyoruz, Yunanistan adalar ülkesi değil, hem anakara parçasından oluşan hem de adalardan oluşan bir ülke.

Burada asıl mesele Türkiye’yi super güç yapan NATO. Buna bakmak lazım. Pazarlıklar tabii ki yapılacak, ancak biz KKE olarak ülkenin sınırlarının asla pazarlık konusu olamayacağını defalarca söyledik. Bu yönde hareket etmek gerekmektedir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
ANTALYA
ANTALYA - 10 ay Önce

REİS İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİR YUNANLI ANLAMIŞ VE ÇEVRESİNE ANLATIYOR.... İYİ BİR GELİŞME...

SIRADAKİ HABER