Yunanistan'a geçmek isteyen mültecilere gaz bombasıyla müdahale edildi!

Türkiye'nin sınır kapılarını açmasından sonra düzensiz göçmenler Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapılarına doğru ilerlemeye devam ediyor. Yunanistan ise Avrupa'ya yürüyen göçmenlere sınır kapılarını kapattı

Yunanistan'a geçmek isteyen mültecilere gaz bombasıyla müdahale edildi!

Türkiye'nin, Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan kara sınırında gece saatlerinde başlayan düzensiz göçmen hareketliliği, günün ilk ışıklarıyla daha da arttı. 

Geceden bu yana Avrupa ülkelerine gitmek isteyen çok sayıda düzensiz göçmen, Edirne'deki kara sınır hattı ile Ege'de Yunanistan adalarına yakın konumdaki sahil bölgelerine geçti. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenler, kara sınırından yürüyerek, sahillerden ise lastik botlarla geçiş yapıyor. Yunanistan, birçok noktadan Avrupa'ya yürüyen göçmenlere sınır kapısını kapattı.

Kontrolleri sıkılaştırdıklarını açıklamışlardı

Yunanistan Başbakanlık Ofisi, "kara ve deniz sınır güvenliği en üst derecede sıkılaştırılmıştır" açıklaması yapmıştı. Yunan hükümet kaynakları, Atina'nın Avrupa Birliği ve NATO ile sürekli iletişim halinde olduğunu belirtmişti.  Göçmenlere ilişkin bir açıklama da Bulgaristan'dan gelmişti. Başbakan Boyko Borisov, Türkiye sınırında kontrolleri sıkılaştırdıklarını açıklamıştı.

Kaçmaya çalıştılar

Edirne Pazarkule Sınır Kapısı'nda tampon bölgeden ilerleyip Yunanistan'a geçmeye çalışan göçmenlere Yunan askerler tarafından gaz bombası atıldı. Gaz bombasının etkisiyle, göçmenler geriye dönerek kaçmaya başladı.

Yunan tarafının göçmenlerin tampon bölgeden ileriye gitmelerine izin vermediği ve ikna ederek geri göndermeye çalıştığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER