Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Türkiye ile ilgili skandal açıklama

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya Başbakanı Abdülhamit Dibeybe ile yaptığı görüşmeyi değerlendirirken, Türkiye ile ilgili skandal ifadeler kullandı

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Türkiye ile ilgili skandal açıklama

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 6 Nisan'da Libya'ya giderek, Libya Başbakanı Abdülhamit Dibeybe ile bir görüşme yapmıştı.

Habertürk'teki habere göre Miçotakis, ülkesine dönüşte bir Yunan televizyon kanalına temaslarını değerlendirirken Türkiye ile ilgili de konuştu.

Miçotakis, "Türkiye'nin 2019 yılında Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını belirleyen mütabakat Yunanistan tarafından tanınmamakta ve yok hükmündedir" dedi.

Söz konusu mütabakatla Yunanistan'ın egemenlik haklarının göz ardı edildiğini ileri süren Miçotakis, Avrupa Komisyonu'nun da Yunanistan'ın bu görüşlerine katıldığını ileri sürerek, "Libya'nın komşusu Türkiye değil, Yunanistan'dır. Bu durumu Libya'nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi'ye de ilettim" diye konuştu.

Bu konuda Menfi ile iki ülke arasındaki deniz yetki alanlarını belirleyecek ortak bir heyet oluşturulması konusunda mutabık kalındığını vurgulayan Miçotakis, yaklaşık 10 yılın ardından Libya'ya gerçekleştirilen ziyaretin oldukça başarılı olduğunu söyledi.

Miçotakis, "Türkiye Yunanistan ilişkilerinde 2020 benzeri bir gerginliği bekleyip beklemediği" yönündeki bir soruya ise "Oruç Reis araştırma gemisinin tekrar bir gerginlik yaratacağına inanmıyorum" cevabını verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER