Yunanistan'dan akıl almaz Türkiye iddiası: Bize tuzak kurdular

Yunanistan'dan Türkiye ilgili inanılmaz bir iddia daha ortaya atıldı. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Libya'da çıkardığı krize "Türkiye bize tuzak kurdu" iddiası yapıldı.

Yunanistan'dan akıl almaz Türkiye iddiası: Bize tuzak kurdular

Yunanistan'dan Türkiye karşıtı iddialara bir yenisi daha eklendi. Bu kez iddia akıl almaz denilecek şekilde.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Libya ziyareti, Yunan bakanın Trablus'ta uçaktan inmeyi reddedip Bingazi'ye gitmesiyle diplomatik bir krize dönüşmüştü.

Libya söz konusu duruma anında tepki verip Yunanistan'ı kınamış, Trablus’taki Yunan maslahatgüzârı ise Libya Dışişleri’ne çağırılmıştı.

Dün yaşanan krizin ardından Yunan medyasına konuşan Dendias, Libya Dışişleri BakanLeyla el Menguş'un kendine emrivaki yaptığını öne sürerek "Geçici hükümetin dışişleri bakanı havaalanına gelerek beni görüşmeye zorlamaya çalıştı, bunun sonucunda Trablus gezimi yarıda kestim ve Bingazi'ye uçtum." dedi.

Yunan Bakan, çıkardığı kriz sonrası uçtuğu Bingazi'de ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter ile görüştü.

Dendias daha sonra Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akila Saleh ile bir araya geldi. Diplomatik kaynaklara göre görüşmede 'Libya'daki Türk varlığı' masaya yatırıldı ve Dendias Türk-Libya muhtıralarının kınanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yunan TaNea gazetesi dün yaşanan diplomatik krize ilişkin skandal ifadeler kullandı.

'Yunanistan'a şantaj girişimi beyhude' başlığı ile verilen haberde Dendias'a Libya Dışişleri Bakanı Leyla el Menguş ile fotoğrafının çekilmesi amacı ile tuzak kurulduğu öne sürüldü.

TaNea buradaki temel amacın, Türkiye-Libya muhtırasının Yunanistan tarafından dolaylı olarak tanınmasını sağlamak olduğunu iddia etti ve Yunanistan'ın bu tuzağa düşmemesinin Ankara'nın egemenlik haklarına meydan okuduğu bir dönemde açık bir mesaj olduğunu yazdı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER