Yunanistan'dan Büyükelçi'ye Türkiye Tehdidi: 'Sınır Dışı Edilecek'

Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaya tepki gösteren Yunanistan'ın, yapılan anlaşmanın detaylarını öğrenmek üzere Libya büyükelçisini dışişlerine çağırdığı ve talebin karşılanmaması halinde ise büyükelçiyi sınır dışı edeceği öğrenildi.

Yunanistan'dan Büyükelçi'ye Türkiye Tehdidi: 'Sınır Dışı Edilecek'

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Libya arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" anlaşmasına tepki gösteren Yunanistan, Libya'nın Atina büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak, söz konusu anlaşmanın neler içerdiğine dair bilgi talep ettiği, talebin yerine getirilmemesi halinde Büyükelçi'yi sınır dışı edeceğini bildirdiği öğrenildi.

'ULUSLARASI DENİZ HUKUKUYLA BAĞDAŞMIYOR'

Atina, Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın içeriğine dair Ankara'dan da bilgi talebinde bulunmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da mutabakatın uluslararası deniz hukukunun ihlali anlamına geldiğini ve iyi komşuluk ilişkileri prensibiyle bağdaşmadığını savunmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias pazar günü Mısır'ın başkenti Kahire'ye giderek meslektaşı Sami Şükrü ile Türkiye-Libya arasında yapılan anlaşmayı ele alacak.

Atina, söz konusu hamle ile Ankara’nın Girit Adası’nın güneyindeki kıta sahanlığını ihlal ettiğini öne sürüyor. Türkiye ise Girit Adası dışında kıta sahanlığı bulunmadığını savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER