Yunanistan'dan çarpıcı Türkiye açıklaması: Savaşa hazır olun!

Yunanistan'dan son dönemlerde artan Türkiye'ye yönelik açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu kez savaştan da söz edildi

Yunanistan'dan çarpıcı Türkiye açıklaması: Savaşa hazır olun!

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimde her gün yeni bir açıklama gelirken, Yunanistan yine boş durmadı.

Bu kez de Yunanistan’ın eski savunma bakanı ve genelkurmay başkanlığı onursal başkanı Evangelos Apostolakis katıldığı bir etkinlikte savaştan söz etti.

İki ülke arasındaki en kötü senaryoya hazır olunması gerektiğini ve bu gerilimin savaşı tetikleyebileceğini söyleyen Apostolakis, “Yunan halkı tarih boyunca karşılaşılan zorluklara yanıt vermiştir. Herkes, dostlarımız ve muhalefet savaş riskinin farkında olmalı” dedi.

Yunan adalarının kıta sahanlığının artırmanın önemli bir taktik olacağını söyleyen Apostolakis, “Yunanistan başka bir ülkenin meclisi karar aldı diye egemenliğini değiştirecek değil. Girit’teki kıta sahanlığını 12 mile çıkarmak harika bir yasal cevap olur” ifadesini kullandı. Apostolakis, Türkiye ile görüşmelerde 12 mil konusunun sürekli masada olması gerektiğinin de altını çizdi.

Yunan yetkili Ankara’ya da seslenerek, “Ankara’dakiler, Atina’da hiçbir hükümetin, hiçbir partinin ve kimsenin uluslararası yasalarla sağlanmış egemenlik haklarından vazgeçmeye niyeti olmadığını bilmeli” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER