Yunanistan'dan skandal Türkiye mektubu: Çirkin benzetme!

Yunanistan, Türkiye'yi  Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya gönderdiği mektupla şikayet etti. Mektupta skandal ifadeler kullanıldı

Yunanistan'dan skandal Türkiye mektubu: Çirkin benzetme!

Yunanistan'da gündem Türkiye. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik açıklamaları üzerine harekete geçen Atina hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya gönderdiği mektupla Türkiye'yi şikayet etti. Mektupta skandal ifadeler yer aldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias imzasıyla gönderilen mektupta, Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik saldırgan söylemlerine son verilmemesi halinde Avrupa'nın “yeni bir Ukrayna” riskiyle karşı karşıya kalacağı ileri sürüldü.

Erdoğan'ın sözlerini “Yunan halkına yönelik kabul edilemez tehdit” olarak niteleyen Yunanistan, uluslararası kurumlardan derhal Türkiye'yi kınamalarını istedi. Mektupta, “Bunu zamanında yapmamak ve durumun ciddiyetini hafife almak, bizi kıtamızda yaşanan benzer bir olayı yeniden yaşama tehlikesiyle karşı karşıya getirir. Bu hiçbirimizin görmek istemeyeceği bir şey” ifadeleriyle Türkiye'nin söylemi Rusya'nın Ukrayna işgaline benzetildi.

Dendias, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e hitaben yazdığı mektupta da, “Türkiye'nin tavrı, NATO'nun birliğini ve uyumluluğunu istikrarsızlaştıran ve kriz zamanında Birliğin güney kanadını zayıflatan bir etmendir” ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER