Yunanistan'dan Türkiye açıklaması: Daha iyi olacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "2021'de Türk-Yunan ilişkileri daha iyi olacak" dedi

Yunanistan'dan Türkiye açıklaması: Daha iyi olacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Miçotakis, BBC Türkçe'de yer alan habere göre 2016 yılında kesilen ve 25 Ocak’ta tekrar başlayacak olan istikşafi görüşmelerin 61.turu için “Bu görüşmelerin başlatılmasını en başından beri arzu ediyorduk. Türkiye ile oturup konuşmak, hiç konuşmamaktan çok daha iyidir. Önemli olan bu görüşmelerin bir çerçevesi olmasıdır. Türkiye ile aramızdaki Ege ve şimdi de Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının belirlenmesini amaçlıyoruz” dedi.

Miçotakis, şu ifadeleri kullandı:

- Türkiye ile uzun vadeli çözümler bulmayı hedefliyoruz. Bu hem Türkiye’nin yararına olacak hem de Türkiye’nin AB ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir. 2021 yılında Türk - Yunan ilişkileri daha iyi olacak.

- AB ülkelerinin Türkiye’ye ağır ekonomik yaptırımlar uygulamasını arzu etmiyoruz. Ancak AB’nin yaptırımlarla ilgili uyarısı, Türkiye’nin bölgede provokatif eylemlerden kaçınmasını öngörüyor. Türkiye’den uzun vadeli süreklilik ve tutarlılık göstermesini bekliyoruz.

- Yunanistan’ın gerek Arap ülkeleriyle geliştirdiği yakın ilişkiler, gerekse kurduğu ittifaklara paralel olarak, savunmasını da güçlendirmekle uluslararası hukuk kuraları çerçevesinde tüm anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözümünü arzu ettiğini gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER