Yunanistan Kendine Destek Arıyor: ABD'den Miçotakis'e Mektup

Türkiye ile Doğu Akdeniz'de gerginlik yaşayan Yunanistan'a ABD'den destek mektubu gönderildi. Mektupta geçen 'anahtar müttefik' vurgusu dikkat çekti.

Yunanistan Kendine Destek Arıyor: ABD'den Miçotakis'e Mektup

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Yunan hükümetine bir mektup gönderdiği açıklandı. Yunanistan, Türkiye ile anlaşmazlıkta ABD'nin desteğini arıyor.

Mektubun Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis adına yazıldığını bildiren Petsas, basın toplantısında, şu ifadeleri kullandı: ABD, bu mektupta sadece tüm anlaşmazlıklarını barışçıl yöntemlerle çözümlenmesi ve kışkırtıcı eylem veya açıklamalardan uzak durulması gerektiğini söylemiyor.

"ANAHTAR MÜTTEFİK"

Onların aynı mektup içinde iki kez altını çizdiği en önemli şey, ABD'nin halen Yunanistan'ın refahını, güvenliğini ve demokrasisini desteklemeye sadık olduğu. Onlar ayrıca Yunanistan'ı, Avrupa'da lider, Doğu Akdeniz ile Balkanlar'da anahtar müttefik ve en önemli aktör olarak desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

İLİŞKİLERİ SON YILLARDA EN İYİ SEVİYEDE

Pompeo'nun mektubunun, ABD-Yunanistan ilişkilerinin son yıllarda en iyi seviyede olduğunun kanıtı olduğunu söyleyen Petsas, "Aynı zamanda bu, Başbakan'ın iki hafta önce Washington'a yaptığı ziyaretini kıymetten düşürmeye çalışanlara da yanıt" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER