Yunanistan ne yapacağını şaşırdı: AB'ye skandal Türkiye çağrısı

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesmi, Akdeniz'deki gelişmelerden sonra Türkiye'ye karşı etkisiz kalınca ne yapacağını şaşırdı. Türkiye'ye asılsız suçlamalar yöneltildi ve Avrpa Birliği'ne çağrı yapıldı

Yunanistan ne yapacağını şaşırdı: AB'ye skandal Türkiye çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Kıbrıs Rum Kesmi'ne bir ziyaret yaptığı belirtildi. 

AFP ajansında yer alan habere göre Dendias, Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ve Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ile görüştü. 

Lefkoşa ve Atina, Türkiye’nin hem kendi ülkelerinin egemenliklerini hem de AB’nin egemenliğini ihlal ettiği iddiasıyla Brüksel’den daha sert tutum almasını istedi.

Basın toplantısında konuşan Dandias, Türkiye’yi bölgede “istikrarı bozan bir rol oynamakla” suçladı ve “Türk provokasyonları AB’nin, ABD’nin net tavırlarına, Avrupa değerlerine, uluslararası hukuka saygısızlık teşkil ediyor. Kabul edilemez bir militerleşme söz konusu” ifadelerini kullandı.

Christodoulides ise “Rum Kesimi ve Yunanistan, Erdoğan’a ödün verilmesinin Türkiye’nin kabahatli davranışının görülmemiş düzeyde artmasına yol açacağına uzun zamandır işaret ediyordu” diye konuştu.

Bakan, Mısır, İsrail ve Lübnan ile deniz anlaşmaları yaptıklarını ve “deniz yetki alanları kurmak üzere diğer komşu ülkelerle müzakereye hazır olduklarını” bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER