İngiliz yayın kuruluşu BBC, dünyanın en çok ziyaret edilen dört şehrinden ikisinin Türkiye'de olduğuna dikkat çekti. Antalya'nın birçok dünya kentinin nüfusundan daha fazla turisti ağırladığı belirtildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'de Stacey Leasca imzasıyla yayınlanan analizde "Şaşırtıcı bir şekilde, dünyanın en çok ziyaret edilen dört şehrinden ikisi Türkiye'de; İstanbul ve Antalya." ifadeleri yer aldı 

Euromonitor International'ın 2023 yılına ait 'En iyi 100 Şehir Endeksi' raporundan detaylara yer verildi.
Rapora göre, İstanbul 2023 yılında uluslararası ziyaretçi sayısında bir önceki yıla göre %26'lık artışla listenin başında yer alırken, ikinci sırada Londra (%17 artış) ve üçüncü sırada Dubai (%18 artış) yer aldı. 

Antalya'nın Almanlar, Ruslar ve İngilizler için uzun zamandır popüler bir seyahat noktası olduğuna dikkat çeken yazar analizinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hiç şüphe yok ki Antalya dünyanın en güzel yeridir" sözleri aktarıldı.

Türkiye'nin bu yıl daha fazla uluslararası turisti ağırlamaya hazır olduğunu belirten BBC, Türkiye'ye ziyaretçi çeken bir diğer hususun da büyüyen sağlık turizmi sektörü olduğunu hatırlattı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, 2022 yılında yaklaşık 1,2 milyon kişi sağlık turizmi için Türkiye'ye seyahat etti, bu 2021 yılına kıyasla %308'lik bir artış.


 

Editör: Nehir Durdağı