Erdoğan'dan Yetenek Sınavlarıyla İlgili YÖK'e İtiraz!

YÖK'ün üniversitelerdeki 128 programdan 14'ünde özel yetenek sınavını kaldırılıp merkezi sınavla öğrenci alması kararına Cumhurbaşkanlığı itiraz etti. Erdoğan, "Sanat ve spor programları özel yetenekle ilgili. Bu nedenle merkezi sınav yerine yetenek sınavı uygulanmalı" dedi

Erdoğan'dan Yetenek Sınavlarıyla İlgili YÖK'e İtiraz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurumu'nun (YÖK) 128 eğitim programından 14'ü için aldığı özel yetenek sınavı yerine merkezi sınavla öğrenci alınması kararına itiraz etti. Erdoğan, kendisine sunulan rapora olumsuz görüş bildirdi. Bahsi geçen 14 bölüm, eskisi gibi özel yetenek sınavı ile öğrenci alacak.

ERDOĞAN KARŞI ÇIKTI

Kurul, YÖK'ün kararıyla ilgili değerlendirme raporunu ise Erdoğan'a sundu. Raporda, YÖK kararının uygulanması ile ilgili olumsuz görüş bildirildi. Raporda YÖK'ün merkezi yerleştirmeyle öğrenci almasına karar verdiği 14 program ayrıntıları ile verildi. Bu programlar arasında çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı bölümleri yer aldı. Raporda, karara karşı çıkmanın nedeni olarak da sanat ve spor ile ilgili bu programların yetenek ile ilgili olduğu ve bu nedenle merkezi sınav yerine yetenek sınavı uygulanması gerektiği belirtildi.

YETENEK SINAVLARI DEVAM EDECEK

YÖK kararına göre; beden eğitimi ve spor öğretmenliği, müzik öğretmenliği, resim-iş öğretmenliği başta olmak üzere resim, müzik, bale, piyano, heykel, keman, antrenörlük, baskı sanatları, cam, çalgı eğitimi, çalgı yapımı, opera, kompozisyon ve orkestra şefliği, performans, drama ve oyunculuk, fotoğraf, geleneksel Türk el sanatları, sahne sanatları, sahne tasarımı, seramik, sanat eserleri konservasyonu ve restorasyonu, şan, Türk halk oyunları, yaylı çalgıları kapsayan 114 program özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 11:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer GÖCEN
Ömer GÖCEN - 12 ay Önce

Çok yerinde bir karar olmuş. Kesinlikle yetenek sınavıyla öğrenci alınmalı. Sporla bedensel faaliyetle hiç alakası olmayan öğrenciler spor akademilerinde eğitim ve öğretim görüyorlar.

SIRADAKİ HABER