İmamlara yabancı dil bilme şartı 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yurt dışında görevlendirilecek imamlara yabancı dil bilme şartı getirileceğini bildirdi

İmamlara yabancı dil bilme şartı 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 81 ile gönderdiği yazıda yurt dışında görevlendirilecek imamlara bulunacakları ülkenin dilini öğrenme şartı getirildini bildirdi.

Erbaş imzalı yazıda şu ifadeler yer aldı:

- Mevcut durumda mesleki yetkinliğe haiz, görevlendirildiği ülkelerin sosyo-kültürel yapısını tanıyan, buna uygun hizmet üreten din görevlisinin, görev yaptığı ülkenin dilini de gerekli düzeyde konuşup gerek hizmet sunduğu cami cemaati ve dernek üyeleriyle, gerekse iç içe yaşadığı yerleşik komşularıyla iletişim kuracak düzeyde dil bilmesi önem arz etmektedir.

- Başkanlığımız, Avrupa’dan Amerika’ya, Balkanlar’dan Asya Pasifik’e, Latin Amerika’dan Afrika’ya kadar yaygın bir coğrafyadan gelen taleplere karşılık vermektedir. 

- Bu coğrafyalarda istihdam için dil bilen nitelikli insan kaynağına duyduğu ihtiyacın önemi izahtan varestedir. 

- Bu çerçevede yurt dışı din hizmetleri istihdamında ihtiyaç duyulan YDS veya uluslararası eşdeğerliği olan İngilizce ve Almanca başta olmak üzere Rusça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Hollandaca, Çince, Japonca, Arnavutça, Boşnakça gibi dil belgelerine sahip personel kaynağı oluşturulması ve bunun için personelin teşvik edilmesi özel bir önem taşımaktadır. 
Önümüzdeki yılın ilk yarısında yapılması planlanan ‘Uzun Süreli Yurt Dışı Din Görevlisi Sınavı (BAOKK)’, ‘Kısa Süreli Din Görevlisi Sınavı’ ve buna bağlı olarak yurt dışı görevlendirmelerinde ‘Yabancı Dil Belgesi’ne sahip olmak başvuru ve görevlendirme şartları arasında yer alacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER