Koronavirüste korkutan artış: Okullar açılacak mı? Bakan Ziya Selçuk'tan yeni açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mersin'in Yenişehir ilçesindeki Barbaros Ortaokulu'nu ziyaretinde açıklamalarda bulundu

Koronavirüste korkutan artış: Okullar açılacak mı? Bakan Ziya Selçuk'tan yeni açıklama

Koronavirüste vaka sayılarındaki hızlı artış korkuya neden olurken, bunun okulları etkileyip, etkilemeyeceği de merak konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mersin'in Yenişehir ilçesindeki Barbaros Ortaokulu'nu ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

- Türk Standartları Enstitüsü ile hazırlamış olduğumuz kontrol kılavuzunun yenilenmiş haliyle beraber, her türlü tedbirin alınması noktasında iş ve işlemlerimiz sürüyor. 

- Bildiğiniz gibi okullarımızın tamamının ‘okulum temiz’ belgesi aldığını paylaşmıştık. Şimdi yeniden bu temiz belgesi gündeme geliyor ve bu doğrultuda da her bir okulumuzda denetçilerimiz incelemeler yapıyorlar. 

- Daha önce de paylaşmıştım, 3 bin 300 civarında denetçimiz var Türkiye’de. Şimdi bu arkadaşlarımıza bin 200 yeni denetçi arkadaşımız daha ekleniyor ve onlarla beraber ‘okulum temiz’ belgesini ağustos ayının sonu itibariyle tamamlamış olacağız. Böylece okullarımızın ihtiyaçları varsa, bunları okul açılmadan önce halletmiş olacağız.

- Okulların açılması konusunda öğretmenler, okul müdürleri, il ve ilçe yöneticileri tarafından her türlü hazırlıklar sürüyor.

- Bu aynı zamanda bir toplumsal ödevdir. Aşı olarak hem kendimizi korumak hem de okulların açılması noktasında bir yol açmak söz konusu. Bütün toplumumuzun desteğini bekliyorum, sağ duyulu davranmalarını bekliyorum bakanlık olarak.

- Bizler bu çalışmaları, hazırlıkları sürdürürken, ‘okulum temiz’ belgesiyle ilgili hazırlıkları sürdürürken, okulların temizlik bütçesini de 10 kat arttırdık. Bu artışla beraber okulların çok daha temiz bir şekilde hizmet verebilmesinin de önünü açmış oluyoruz.

- Ama toplumumuzun her ferdinin, çocuklarımızın geleceği için, çocuklarımızın eğitimi için aşı olması ve okulların rahat açılabilmesi için gereken desteği vermesi çok önemli.

- Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül tarihinde açılmasıyla ilgili. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü görevi, vazifeyi yerine getiriyoruz, kimsenin şüphesi olmasın. Toplumumuzdan beklentimiz de buna destek olmak yönündedir. Odak noktamız okulların açılması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER