Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Gün boyunca yayın olacak, yayınların hangi saati hangi sınıf seviyesindeki öğrenciler için belirlendi" dedi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, eğitimde koronavirüs tedbirlerine ilişkin soruları yanıtladı. 

Bu noktada almaya çalıştıkları önlemler olduğunu ve bu meselenin bir tatil meselesi olmadığını belirten Selçuk, "Küresel ölçekli bir probleme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bir konu bu. O yüzden biz de bazı önlemler almak durumunda kalıyoruz. Çünkü çocuklarımızın, toplumumuzun sağlığı çok önemli." dedi.

Bu anlamda öğrencilerin evdeyken eğitimlerinin aksamaması için nasıl katkı sağlanabilir konusunda dünyada ilk kez ulusal düzeyde bir eğitim platformu oluşturduklarına işaret eden Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu vesileyle de bütün öğrencilerimizin belli zaman dilimlerinde eğitimleriyle ilgili içeriklere ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Esasen ilk hafta nisan ayının başındaki ara tatilin öne alınması şeklinde. İkinci hafta ise koronavirüs dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından önerilen, ön görülen bir durum ve bir hafta da okulların tatil edilmesi ancak bu tatilin boş geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz konusu. Birkaç televizyon kanalı söz konusu mevcut kanalların dışında. Bunlar tamamen eğitime ayrılmış, bütün ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için sabahçı ve öğlenci olmak üzere belirli zaman dilimleri ayrıldı ve hangi sınıf seviyesinde, hangi öğrencilerimizin, hangi dersleri, nasıl takip edebilecekleri ilan edilecek. İçeriklerin çok önemli bir kısmı hazır. Bir kısmı da hazırlanmaya devam ediyor. 23 Mart günü de bunun başlangıcını da yapacağız.

Bakan Selçuk, bu anlamda sadece televizyon kanallarını yeterli bulmadıklarını, eğitim bilişim ağı denilen bir internet altyapısının olduğunu, bütün derslerin içeriklerinin, binlerce video, animasyonun, on binlerce sorunun burada mevcut olduğunu aktararak, özellikle akademik destek yazılımlarıyla 11 ve 12. sınıflar için üniversiteye hazırlanmak konusunda inanılmaz bir içerikleri olduğunu söyledi.

Gün boyunca yayın yapılacak 

Selçuk, bu akıllı sistemler vasıtasıyla öğrencilerin seviye tespitini yapabileceklerini, kişiye özel deneme sınavı ile kendi yerini başka öğrencilere göre görme imkanına sahip olabileceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Öğrenmek istediği her konuyu Türkiye'nin en uzman kişilerinden, öğretmenlerinden video kütüphanesine bakarak öğrenme imkanı da var. Yani biz tüm derslerin içeriğini bir video kütüphanesi oluşturarak Türkiye'nin her yerinde, her öğrencimizin ulaşmasına, erişimine açtık. İnternet ücretini de yine Milli Eğitim Bakanlığı, hizmet veren kuruluşlarla anlaşarak 3 GB'lık bir ücretsiz internet erişimi sağladı. Yani 'Ben Türkiye'nin bir kasabasındayım, köyündeyim, şehrindeyim ve ücretsiz olarak Türkiye'nin en iyi ders anlatan öğretmenlerinin bazılarından bunları dinlemek istiyorum ve tekrar tekrar dinlemek istiyorum. Soru sormak istiyorum, 7/24 sormak istiyorum.' Bu da mümkün. Dolayısıyla velilerimiz için de öğrencilerimiz için de bu içerikler, bizim tedbir olarak gördüğümüz bu eğitim içerikleri eba.gov.tr'den de her türlü ayrıntısıyla görülebilir. Ayrıca 444 0 632 nolu telefonumuzdan da yine 24 saat erişip bu konularla ilgili her türlü sorularını sorabilirler. "

Bakan Ziya Selçuk, sıkça sorulan sorular listesi yaptıklarını ve kamuoyundan kendilerine gelen çok sayıda soru olduğunu, bu soruların hepsinin cevaplarının da mevcut sitelerinden görülebileceğini, orada olmayan sorular varsa da ilgili telefon numarasından ve internet adresinden öğrenmenin mümkün olduğunu söyledi. 

Televizyondan yapılacak uzaktan eğitim yayınına ilişkin bilgi veren Selçuk, şunları kaydetti: 

"Orada gün boyunca bir yayın olacak. Gün boyunca var olan yayınların hangi saati, hangi sınıf seviyesindeki öğrenciler içindir bunlar belirlendi. Diyelim ki ben ilkokul 4. sınıfta öğrenciyim. Hangi gün, hangi saatte benim derslerimin içeriği, hangi kanalda olacak? Bunun bir listesi var. Dolayısıyla diyelim ki pazartesi, salı, çarşamba sabah ya da öğleden sonra hep belli saatlerde ortaokul 2. sınıf, lise 2. sınıf ya da 5. sınıf gibi, hangi sınıfsa bütün öğrencilerimiz kendi derslerinin içeriğini oradan rahatlıkla izleyebilirler. Ayrıca bazı canlı yayınlar da söz konusu olabilecek. Öyle bir desteğimiz de olacak. Bu kanallar mevcut kanallar olmadığı için gün boyu Milli Eğitim Bakanlığının içeriklerine dair hizmetlerde kullanılabilecek."

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER