Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan çok önemli açıklamalar: Tek tek anlattı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, telafi eğitimini, okulların ne zaman açılacağını, karnelerin hangi tarihte verileceğini ve yeni projelerini açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan çok önemli açıklamalar: Tek tek anlattı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar ve öğrencilerle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Hürriyet'ten Fatih Çekirge'nin sorularını cevaplayan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

- (Telafi eğitimi ne zaman başlayacak?) Bunun kararı kabine toplantısı ve sayın Cumhurbaşkanımızın takdiriyle bu hafta başı netleşecek. Tabii Sağlık Bakanlığı’nın ve diğer ilgili bakanlıkların görüşleri de var. Tek başımıza alacağımız bir karar değil. Biz telafi eğitiminin haziran ayı başında başlamasını ve yüz yüze olmasını istiyoruz. Çünkü burada çocukların akademik eğitimlerinin telafisinden çok, onların psikolojik ve fiziksel telafileri bizim için önemli. Akranlarıyla oynamayan, evlere kapanan çocukları özgüvenleri açısından ruhsal olarak geliştirmeliyiz. Bu da yüz yüze olur.

- İklim koşulları açısından okulların ağustos ayında açılması bize göre doğru değil. O nedenle okulları sonbaharda (eylül gibi) açmayı planlıyoruz.

- Karneleri 2 Temmuz'da vereceğiz.

- Biliyorsunuz, meslek liseleri teknoloji açısından zamanın gerisindeydi. Gerek makine parkı gerekse eğitim. Göreve gelince 53 sektörle oturup ayrı ayrı konuştuk. İsteklerini belirledik. Ve meslek liselerini o sektörlerin merkezlerine götürdük. Yani işyerlerine. Mesela çoğunluğu Antalya’da olan 240 otelin içine meslek lisesi kurduk. Çocuklar hem çalışıyor, hem eğitim alıyorlar. Otel-okul yani. Aselsan’ın içine meslek okulu kurduk. Konya’da dev tesislerin içine meslek okulları kurduk. Tarım meslek liseleri açtık. Mesela Ankara Batıkent’te bir tarım meslek okulunda çocuklar sebze üretiyorlar. Geçenlerde ürettikleri salatalıkları sattılar.

- Öğretmenlerimiz çok yoruldu. Şimdi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuşuyoruz. Tematik kamplarda onları ağırlamak istiyoruz. Yaz kampları halinde. Tabii olanaklarımız dahilinde ve isteğe bağlı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER