Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Sınavlar nasıl yapılacak? İşte okullarda yeni plan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime geçerken, "Sınavlar iptal olmadı, ertelendi" açıklamasını yapmıştı. Peki sınavlar nasıl olacak? İşte yeni plan

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Sınavlar nasıl yapılacak? İşte okullarda yeni plan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un önceki gün “Sınavlar iptal olmadı, ertelendi” sözlerinin ardından gözler bakanlığın, özellikle yazılı ve merkezi sınavlar ve eğitim dönemine başlangıçla planlarına çevrildi.

Sınavların nasıl yapılacağı, okulların ne zaman açılacağı ile ilgili Hürriyet gazetesinin eğitim uzmanı yazarı Nuran Çakmakçı, senaryoların neler olabileceğini araştırdığını belirterek, edindiği bilgilere köşesinde yer verdi.

Çakmakçı'nın yazısından öne çıkan bölümler şöyle: 

-  Bakanlık, ‘mihver’ ders denilen Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi, kimya, fizik, coğrafya, Türk dili edebiyatı, geometri gibi ana alanlarda öğrencileri yılbaşı sonrası okula davet ederek kontrollü bir şekilde yüz yüze yazılı sınava almayı planlıyor.

- 4 Ocak’tan itibaren okullar açılmasa da yazılı sınav yapmayan ve öğrencilerine sınav notu vermeyen okullar seyreltilmiş takvim ve seyreltilmiş sınıfla yüz yüze yazılı sınavları yapacaklar. 

- Okullar sınavlarını önceden bir haftada yaparken, bunu 3-4 haftaya yayabilecek ve öğrencileri küçük gruplar halinde okula çağıracak. 

-  İlköğretimde olmasa da ortaöğretimde müzik, beden eğitimi gibi uygulamalı derslerde önceden sınav nasıl yapılıyorsa bu dönemde de aynı şekilde yapılacak. Yani okul isterse bu dersler için de öğrencileri okula çağırarak yüz yüze sınava alabilecek.

- Buna göre 4’üncü sınıftan itibaren her dönem için iki not olması kuralı salgın nedeniyle bozuldu. Birinci dönem için bir not yeterli görülecek. 

-  Ortaokulda notlarının özellikle LGS’de yerleştirme puanlarına etkili olması nedeniyle adaletin sağlanması için sadece yazılı sınavların notlarının dikkate alınması da planlar arasında yer alıyor. Bu durumda her öğrencinin karnesinde sınav notu ve performans notu olacak. Mazeretsiz sınava girmeyenler o dersten başarısız sayılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER