Okullar 21 Eylül'de açılacak da nasıl açılacak: Sadece 1. ve 2. sınıflar, haftada 2 gün!

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle ertelediği okulların açılışını 21 Eylül'de yapacak. Ancak bu okulların tamamen açılması anlamına gelmiyor.

Okullar 21 Eylül'de açılacak da nasıl açılacak: Sadece 1. ve 2. sınıflar, haftada 2 gün!

Milli Eğitim Bakanlığı, okulları 21 Eylül'de açmayı planlıyor.

Ancak bu okulların tamamen açılması anlamına gelmiyor. 

Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı bugünkü yazısında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son hazırlıkları öğrendiğini belirtti ve çarpıcı bilgiler verdi.

İşte 21 Eylül sonrası eğitimin nasıl olacağına ilişkin tüm detaylar:

- Koronavirüs salgınında her şey yolunda giderse 21 Eylül'de ilk olarak okulöncesi, ilkokul birinci ve ikinci sınıflar okula başlayacak. Burada süreç görülüp duruma göre karar verilecek. 

- Üç hafta bu öğrencilerin durumuna bakılacak. Her şey yolunda giderse bu kez sınava girecek öğrenci gruplarına öncelik tanınacak. Yani Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8 ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan 12’nci sınıflar okula çağrılacak. 

- Aşamalı ve kademeli sistem uygulanacağı için yine üç hafta beklenecek. Bu kez ortaokul 5 ve 7’nci sınıflar ile lise ara sınıfları okula alınacak. 

- Öğrenciler 2 gün okula gelecek. Sınıflar yine yarıya bölünecek. 30 kişilik sınıfın A grubu pazartesi-salı, B grubu perşembe-cuma yüz yüze eğitim için sınıflarda olacak. Geri kalan zamanlarda evden, uzaktan eğitim takip edilecek.

- Bakanlık okulda hijyen ve güvenlik için personel alımını bu sürede arttırmayı planlıyor. Okulda sürekli hijyenle ilgili çalışmalar yapılsa da gün sonu okul dezenfekte edilse de çarşamba-pazar günleri büyük temizliğe ayrılacak. Bu günlerde tüm okul dezenfekte edilecek.

- Öğrencilerin okula geldiği gün sayısı azalacak. Ders saatleri de 40 dakikadan 30 dakikaya indirilecek. Ama öğrencinin okulda kalacağı sürenin uzatılması da planlamalar arasında yer alıyor. Örneğin, normalde 6 saat kalıyorsa 8, 7 saat kalıyorsa bu sürenin 9 saate çıkarılması planlanıyor. Yüz yüze eğitim iki güne düşürülünce, okula gelen çocuklara daha fazla aktarım yapılması konuşuluyor. Ancak anasınıfı ve birinci sınıflar bu planlamanın dışında tutuluyor.

- Bakanlığın en önem verdiği gruplardan biri olan 8 ve 12’nci sınıflar cumartesi günü okula çağrılacak. Ders takviyesi yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER