Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı? Bakan Selçuk'tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs önlemleri kapsamında 31 Ağustos'ta açılması planlara okullara ilişkin bilgi verdi

Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı? Bakan Selçuk'tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs önlemleri kapsamında 31 Ağustos'ta açılması planlara okullara ilişkin bilgi verdi. Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle:

Okulların açılacağı hafta ne olacağını bugünden bilemeyiz. Velilerim şundan emin olsun, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden önemli.

Biz 31 Ağustos'ta açılacak mı derken, bunun olmasını temenni ediyoruz. Mevzuat gereği takvimi bugünden açıklamak zorundaydık. 

Biz okul açılsın mı açılmasın mı diye karar verirken, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı verileri dikkate alıyoruz. 

Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı veriler dikkate alındığında o tarihte açılıp açılmayacağını biz rahatlıkla işaret edebiliriz ama bugünden bunu söylememizin beklenmesi doğru değil.

Verilere bakarız, ağustosun sonundaki, eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz.

31 Ağustos'ta açılmasını temenni ediyoruz. Sağlıklı bir ortam oluştuğunda bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Tüm planlarımızı buna göre yaptık, aylardır hazırlanıyoruz.

Sağlık Bakanlığı'nın genel olarak tüm sektörler için hazırladığı rehberler söz konusu. Ama eğitim-öğretim ortamları için bunun biraz daha özelleştirilmesi gerek. Çok uyumlu bir çalışma yapıyoruz.

Son 1 hafta içinde defalarca çalışmamız oldu, bunun teknik altyapılarını ortaya koyabilmemiz için.

Şayet okullar gerekli şartlar sağlanırsa 31 Ağustos'ta açılabilir denilirse biz bunu açarız, hiçbir sorun olmaz.

'Bir süre açmayın. Uzaktan eğitime devam edin' denirse, biz uzaktan eğitime hazırız, hiçbir problemimiz yok.

Eğer denirse ki 'Seyreltilmiş bir ders çizelgesiyle ve azaltılmış ders saatleriyle, karma model deneyin...' biz buna da hazırız.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER