Okulların açılacağı şehir efsanesi mi: Bakan Selçuk ne düşünüyor?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı okulan okulların haziran ayında açılacağı sık sık haberlere konu oluyor. Peki okullar sahiden açılacak mı?

Okulların açılacağı şehir efsanesi mi: Bakan Selçuk ne düşünüyor?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olan okulların haziran ayında açılacağı sürekli haberlere konu oluyor.

Milliyet gazetesinin usta eğitim yazarı Abbas Güçlü, bu konuyu köşesine taşıdı bugün.

Yazısına "Okulların haziran ayında kademeli olarak açılacağına yönelik şehir efsaneleri haftalardır konuşuluyor. Gazete ve televizyonlarda manşet oluyor. Sosyal medyada da en çok konuşulan konulardan biri. Peki, okullar haziranda açılacak mı? Akademik takvim belirlendi mi?" diye başlayan Güçlü, şöyle devam etti:

-  “Okullar haziranda açılıyor” haberlerinin yeniden manşetlere taşınması üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:
“Okulların açılma süreciyle ilgili haberlerinizde, Sayın Bakanımızın 13 Mayıs 2020 Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamanın dikkate alınmasını önemle rica ederiz...”

- Peki, neydi o açıklama?
“Milli Eğitim Bakanı olarak kamuoyundan ricam, okulların açılmasına bir takvim olarak bakılmamasıdır. Okulların açılması demek, 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenin evlerinden dışarı çıkması, sonra her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek. Bu bir toplum sağlığı meselesidir ve bilimsel verilerle hareket etmek ön koşuldur. Her tarih için hazırlığımız tamam. Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek cevabı var: Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek.”

- Görünen o ki bu konuda son sözü MEB değil, Bilim Kurulu söyleyecek ve şu ana kadar onlardan okulların açılmasına ve sınavlara yönelik resmi bir açıklama henüz yok!..

- Peki, okullar açılır mı, açılmalı mı, bu riske girilmeli mi? Ya da kimilerince iddia edildiği gibi, kapalı kalmanın yarattığı sosyal travma, açılarak girilecek riskten daha mı büyük?

- Bakan Selçuk’un da dediği gibi, Bilim Kurulu ne diyorsa o!

- İçinde bulunduğumuz şu günlerde gece başını yastığa koyduğu zaman kolay kolay uyku tutmayanlardan biri de Ziya Hoca. 
Çünkü alınacak karar, hangi yönde olursa olsun, pek çok riski de beraberinde getirecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 07:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER