Özel üniversiteler için yeni şart: Tıp fakültesi kuran hastane açmak zorunda!

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılan düzenlemenin ardından, bünyesinde tıp fakültesi bulundurmak isteyen vakıf üniversiteleri bundan sonra hastane kurmak zorunda olacak. Türkiye'de Biruni Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversiteleri gibi eğitim yuvalarının tıp fakülteleri mevcut

Özel üniversiteler için yeni şart: Tıp fakültesi kuran hastane açmak zorunda!

YÖK Başkanı Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, tıp eğitiminde ihmalin müsamaha ile karşılanmasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağının malum olduğunu belirtti.

Öğrencilerin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmalarının gerektiğini bildiren Prof. Dr. Saraç, "Tıp Fakültesi bulunan vakıf üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesi ile dün Meclisimiz tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapılmıştır. Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenleme ile vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir. Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER