Uzaktan eğitim başlıyor: Bakan Ziya Selçuk'tan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarın başlayacak olan uzaktan eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu. İlk dersi Selçuk verecek

Uzaktan eğitim başlıyor: Bakan Ziya Selçuk'tan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarın TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden başlayacak uzaktan eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu.

İlk dersi kendisinin vereceğini açıklayan Selçuk, TRT'nin Oran'daki stüdyolarında kamera karşısına geçti. Selçuk şöyle konuştu:

-  Eğitim de bu sürecin bir parçası. Evde kalmak durumunda olduğumuz için Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz, ‘eğitimi evde nasıl devam ettiririz?’ sorusunun cevabını aradık.

-  Zaten geçmişte gelen çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız doğrultusunda TRT ile işbirliği içinde ‘uzaktan eğitimi nasıl ortaya koyabiliriz?’ diye düşündük. Yüzlerce gönüllü öğretmenimiz, yüzlerce teknisyen bu sürece gönül verdi.

-  Uzaktan eğitimin hayata geçmesi için çaba gösterdiler. Bakanlık olarak temel amacımız okullarda yapılan bir çok faaliyetin elbette tümüyle aynı şekilde evde yapılması değil.

-  Bizim temel amacımız çocuklarımızın eğitimden kopmaması, okullarından, sınıflarından, derslerinden soğumamaları.

-  İstanbul’da 5 stüdyo, Ankara’da 3 stüdyoda derslerin kayıtları çekiliyor. Ayrıntılı çalışmalar yapılıyor. EBA’nın internet alt yapısında yüzbinlerce video, animasyon, sorular ve ders anlatımları var.

- Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin rehberliğinde bunlardan faydalanmaları için her türlü hazırlığımızı yaptık. Bu süreçte bazı zorluklarımız, bazı aksaklıklar olabilir. Çünkü dünyada uzaktan eğitimi bütün öğrencileri için aynı anda internette yapabilen bir ülke yok. Türkiye bu konuda öncülük ediyor.

-  Bir çocuğumuz bir dersi kaçırırsa ya da izlemeyi unutursa bunun tekrar yayını var. Eğer gerekirse internetten de konu tekrarını, soru çözümlerini hayata geçirirler. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER