Yüksek öğretimde yeni dönem: 3 tip üniversite modeli geliyor!

​​​​​​​Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu'nun Yükseköğretim Reformu Politika Belgesi’ni tamamladığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu belirtildi

Yüksek öğretimde yeni dönem: 3 tip üniversite modeli geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'la yaptığı görüşmenin ardından Yükseköğretim Reformu Politika Belgesi’ni tamamladığı belirtildi.

Belgenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduğu, Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre 3 tip yeni üniversite modelinin üzerinde durulduğu ifade edildi.

Buna göre;

- Tüm devlet üniversitelerinde üniversite konseyleri oluşturulacak. Üst yönetim konsey ile rektörden oluşacak, konsey üniversiteye destek olan, hizmet eden, toplumla üniversite arasında köprü kurabilecek kişiler arasından atanacak. 

- Rektör dahil tüm atamalarda üniversitelerin misyon ve hedeflerine uygun olarak yürütülmesi için paydaş görüşlerinin alınması, temel prensiplerden biri olacak. 

- Yükseköğretimde çeşitlenen öğrenci profiline uygun talepleri karşılayabilecek, sosyal ve ekonomik gelişime katkı sağlayabilecek, piyasaların çeşitlenen iş gücüne cevap verebilecek, istihdamı arttırabilecek, artan rekabete uyum sağlayabilecek bir üniversite hedef olacak.

- Üniversiteler ‘devlet’, ‘vakıf’ ve ‘özel’ misyonlarına göre konumlandırılacak ve ‘tematik’, ‘sınırlı alanda uzmanlaşmış’ ya da ‘çok yönlü üniversite’ olarak yeniden yapılandırılacak. 

- Meslek yüksekokulları her bölgede kurulacak olan ‘Bölgesel Mesleki Eğitim Üniversiteleri’ne bağlanacak.

- Açık öğretim sistemi, yaşam boyu öğrenme anlayışı çerçevesinde yeniden kurgulanacak. Zenginleştirilmiş ölçme ve değerlendirme sürecinin inşa edilmesi ve kalitenin arttırılması amacıyla açık öğretim yoluyla eğitim verecek üniversiteler için bir model hayata geçirilecek.

- Yetersizliği tespit edilen programlara yönelik çeşitli destek ve yaptırım tedbirleri geliştirilecek. 

-  Yabancı dil öğretiminin desteklenmesi, işlevsel olmadığı değerlendirilen programlarda yabancı dilde öğretimin gerektiğinde sınırlandırılabilmesi gibi çeşitli prensipler de bulunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER