Yüz yüze eğitimde flaş karar: Pozitif vaka olsa da eğitim sürecek

Koronavirüs Bilim Burulu Milli Eğitim Bakanlığı için teni tebliğ hazırladı. Buna göre okul öncesi ve 1. sınıfta pozitif vaka olsa da eğitim sürecek.

Yüz yüze eğitimde flaş karar: Pozitif vaka olsa da eğitim sürecek

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yüz yüze eğitimle ilgili yeni bir uygulama tebliği hazırlandı. Detayları Haber Global muhabiri Ozan Ulaş Caymaz, anlattı: 

İlkokul 1. sınıflarda ve okul öncesi yüz yüze eğitimin başlamasıyla en çok merek edilen konu olası bir vaka durumunda nasıl bir prosedür uygulanacağıydı.

Olası bir vaka durumunda sınıftaki tüm öğrenciler ve öğretmen temaslı kabul edilecek. 

Sınıfta bir vaka tespit edildiğinde, sınıfta maske ve sosyal mesafe kuralına uyuluyorsa öğrenciler temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca eğitimlerine devam edebilecekler. Teneffüslerde ise temaslı öğrencilerin diğer sınıflardan ayrı tutulması sağlanacak. 

Ana okulunda pozitif vaka çıkarsa öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca evde izolasyonda olmaları sağlanacak.

Yine bir öğretmende pozitif vaka çıkarsa tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek, maske ve mesafe kuralına uyarak okuldaki eğitime devam edecek. 

İkinci ya da üçüncü vakaların tespitinde ise öğretmanlar yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün izolasyonları sağlanacak. 

Öğrenciler arasında vaka sayısı artınca öğrenciler arasıda semptom taraması yapılacak. Her 2 saatte bir okul tarafından öğrencilerin ateşi ölçülecek, semptom belirlenen öğrenciler sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER