Yüz yüze eğitimde taahhütname şartı: Önce imza, sonra okul!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yüz yüze eğitim takvimini açıklamasından sonra kurallar da belli oldu. Buna göre okula gidecek öğrencilerin velilerinden imza alınacak, sınıflarda en fazla 15 öğrenci bulunacak

Yüz yüze eğitimde taahhütname şartı: Önce imza, sonra okul!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selcuk, yüz yüze eğitim takvimini açıklamıştı.

Buna göre ; 15 Şubat'ta köy okulları, 1 Mart'ta ise ilkokullar ile 8 ve 12'nci sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. İlkokullar haftada 2 gün, 8 ve 12'nci sınıflar ise tam gün ders başı yapacaklar. 

Okullarda öğrenim koronavirüs tedbirleri kapsamında sıkı önlemler altında yapılacak.

Bu önlemler madde madde açıklandı ve şöyle sıralandı:

-  Okul binalarının girişleri ve içinde uygun yerlere, kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılacak. Uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.

-  Okullarda temassız ateş ölçer, tek kullanımlık veya yıkanabilir bez maske, sıvı sabun, el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilecek.

-  Okullardaki tüm kapalı alanlarda mümkünse 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecek.

- Sınıflarda en fazla 15 öğrencinin bulunması sağlanacak. Sınıf, çalışma salonları, yemekhane, kantin gibi toplu kullanım alanları, sosyal mesafenin korunması amacıyla kişiler arasında en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.

- Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı bulunan öğretmen ve diğer çalışanların tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanması sağlanacak.

- Öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanlar el hijyenine dikkat edecek. Yapılan iş, eldiven kullanımını gerektirmiyorsa, Kovid-19'dan korunmak amacıyla eldiven kullanılmayacak.

- Okullara salgın döneminde ziyaretçi kabul edilmeyecek.

-  Güvenlik görevlilerini korumaya yönelik önlemler kapsamında da bu kişilerin yüz yüze temas olasılığını azaltmak için camlı kabinlerde bulunmaları sağlanacak. İmkân yoksa, kuruma giriş yapanlar ile güvenlik görevlileri arasında en az 1 metre mesafeyi sağlayacak şekilde düzenleme gerçekleştirilecek.

- Öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacak, sıra değiştirmek yasak. Öğrenciler arası malzeme alışverişi olmayacak.

- Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle aktivite yapılmayacak.

- Öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmayacak. Değişiklik zorunluysa sınıfların her kullanım sonrası havalandırılıp temizlik ve dezenfeksiyonu gerçekleştirilecek.

- Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla mümkünse ders araları sınıflar sıraya konularak düzenlenecek.

- Okulların açılmasıyla velilere "Bilgilendirme Formu ve Taahhütname"si imzalatılacak.  Bir nüshası velilere verilecek bilgi formunda ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayetlerinden herhangi birinin görüldüğü öğrenciler hakkında okul idaresine bilgi verilmesi istenecek.

- Ayrıca öğrenci için doktor muayenesi önerilecek. Öğrenciyi her gün aynı velinin bırakması ve alması istenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER