17 Haziran Motorin zamla 30 lirayı geçti benzin ve motorinde indirimin tek yolu var

17 Haziran 2022 itibariyle Türkiye'de motorinin litre fiyatı 30 lirayı geçti. Petrol fiyatları bugün yeniden yukarı yönlü hareketlenirken, motorin ve benzin fiyatlarına indirim zor görünüyor. Tek çare eşel mobil sistemi ancak Hükümet ise elindeki ÖTV ve KDV kartını çekmeye niyetli değil.

17 Haziran Motorin zamla 30 lirayı geçti benzin ve motorinde indirimin tek yolu var

Motorine gece yarısı itibariyle gelen 80 kuruşluk zam geldi ve bu zam anında akaryakıt istasyonlarında fiyatlara yansıdı. Bu zamla birlikte; Ankara ve İzmir ile birlikte motorinin litre fiyatı 30 lirayı aşarken, İstanbul'da 29,99 liraya yükseldi. 17 Haziran 2022 itibariyle benzin ve motorin pompa fiyatları şöyle:
İstanbul'da motorin litre fiyatı 29 lira 99 kuruştan satılıyor.
Benzinin litresi ortalama 27 lira 50 kuruştan satılıyor.
Otogaz (LPG) fiyatı ise ortalama 12 lira 40 kuruştan satılıyor.

İNDİRİM ZOR TEK ÇARE ÖTV VE KDV İNDİRİMİ

Motorin eşi benzeri görülmemiş bir rakama çıkarken, uluslararası piyasalardaki petrol fiyatları sebebiyle indirim zor görünüyor. Almanya geçtiğimiz haftalarda akaryakıttaki vergide indirime gitmişti. Türkiye'de de ÖTV ve KDV için çağrılar var. Ancak şu ana kadar hükümet buna yanaşmadı. Geçen yıl uygulanan eşel mobil sistemi sayesinde zamlar pompaya çok daha az yansımış, devlet vergiden feragat ederek vatandaşa nefes aldırmıştı. Sistem Ocak 2022'de sona erdikten sonra benzin ve motorin fiyatları uçtu gitti. Şimdi vatandaş sistemin yeniden devreye alınmasını istiyor. Sistem devreye alındığı takdirde motorin ve benzinde 5 liralık bir indirim getirebilir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER