2020'nin en çok yatırım alan sektörü belli oldu: Bu işi yapanlar köşeyi dönecek!

Türkiye'de video oyun geliştiricileri, 2020 yılında en çok yatırım alan sektör oldu

2020'nin en çok yatırım alan sektörü belli oldu: Bu işi yapanlar köşeyi dönecek!

Toplamda 2 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan ve büyüyen sektörde geçtiğimiz yıl Peak Games ve Rollic Games’in Amerikalı Zynga firması tarafından 1.8 milyar dolar ve 168 milyon dolar ile satın alınmasıyla birlikte ülkedeki oyun stüdyolarına yatırım hiç olmadığı kadar arttı. Sektörde maaşlar da oldukça yüksek... Oyun dünyasının önde gelen isimlerinden Kerem Emre Akarlar, "Bundan 5-10 sene öncesine baktığımızda sektör hacmi astronomik bir büyüme gerçekleştirdi" diyor.

2020 yılında art arda yapılan satın almaların ve koronavirüs salgınının ektisiyle yüzde 9.3 büyüyerek 159 milyar dolara ulaşan oyun pazarını, Türkiye 18'nci sırada tamamladı. Bugün ABD'deki top 10 listede Türk oyunları da görülüyor. 

YÜKSEK KAZANÇLAR ELDE EDİLEBİLİYOR 

Milliyet'in haberine göre oyun sektörünün gelirleri, Hollywood, Bollywood ve müzik sektörlerini bile geride bırakabilecek bir büyüklüğe ulaştı. Günümüz itibarıyla başarılı örneklerle sektörün önü açılmış oldu. Oyun tasarımcılığı, global bir sektör olması, uzaktan kolayca erişim yapılabilmesi ile yeni nesil için öne çıkan bir meslek olarak görülüyor. Sektörde maaşlar ise oldukça yüksek. Çok genç yaşta büyük kazanç sağlanabiliyor. Devlet tarafından da oyun sektörüne destek sağlanmaya başladı. 

159 MİLYAR DOLARLIK HACİM

2007 yılından itibaren 10 yılın e-ticaret yatırımlarıyla geçtiği ifade edildi. Son yıllara bakıldığında da birçok yatırım sermayesi fonunun daha önceden oyun sektöründe yer almamamın pişmanlığını yaşadığı görülüyor. Pazarın büyüklüğü 853 milyon dolardan 880 milyon dolara yükselmiş durumda. 400 milyon dolar mobilden geliyor. Dünyada da 159 milyar dolarlık bir hacim bulunuyor. Bunun 77 milyar doları ise mobilden geliyor. 

TÜRKİYE'DE OYUNCU SAYISI ARTIYOR

Önümüzdeki yıllarda ise Türkiye'den çok daha fazla şirketin dünyaya açılması bekleniyor. Türkiye'de geçen sene 32 milyon olan oyuncu sayısının 36 milyona ulaştığı belirtildi. Türkiye'de oyun sektörüne her yaştan büyük bir ilgi olduğu rakamlarla da ortaya çıkıyor.

'İLK TURCORN'

Geçtiğimiz yıl Zynga'nın Peak Games'i satın almasını değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İlk Türk unicorn yani 'Turcorn' hayırlı olsun." ifadelerini kullanmıştı.

Hatırlanacağı üzere Peak Games, 1.8 milyar dolara ABD'li oyun şirketi Zynga'ya satılmıştı. Söz konusu satın alma ile mobil oyun sektörünün devlerinden olan Peak, Türkiye tarihinin en değerli şirketleri arasına girmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER