300 bin işsiz üniversiteliye, KYK borcundan dolayı icra takibi başlatıldı!

Üniversite eğitimi aldığı süreçte KYK'den kredi alan ve üniversite sonrası iş bulamayan binlerce genç için icra takipleri üst üste başlatılıyor. İcra takibi yapılan öğrencisi sayısının 300 bini bulduğu öğrenildi

300 bin işsiz üniversiteliye, KYK borcundan dolayı icra takibi başlatıldı!

Üniversitede eğitimi hayatını sürdürebilmesi için maddi imkanı olmayan öğrenciler önce devlet bursuna başvuruyor. Burs çok az sayıda kişiye çıkarken, burs çıkamayanlar devlet kredisine başvuruyor. Ancak yüksek faizli bu krediler üniversite bittikten sonra büyük bir külfete dönüşüyor. 

Öğrenciler, üniversitedeyken "nasıl olsa öderim" mantığıyla hareket ederken, yasal faizleri hesaplayamıyor. Gerçekler ise mezuniyetten sonra ortaya çıkıyor. Yüz binlerce üniversite öğrencisi mezun olduktan sonra iş bulamıyor, kimisi kamu kurumlarının sınavlarına kimisi de özel sektöre bel bağlıyor. Bu süreç uzadıkça lisans döneminde alınan kredilerin ödemeleri de sarkmaya başlıyor.

Her gecikme dönemi için işsiz gençlere faiz uygulayan ve evlerine icra takibi yapan sistem pandemi sürecinde de aralıksız çalışıyor. 

Üniversiteden mezun olduktan sonra borçlarını ödeyemeyen gençlerin sayısında ise ekonomik krizle birlikte patlama yaşandı. Yaklaşık 5 milyon gencin krediyi ödeyemediği için toplam borcunun üzerine faiz işletilirken, 300 bine yakın işsiz üniversite mezunu için de icra takibi başlatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER