700 Bin Kişinin Sahte Emeklilik İddiasına SGK'dan Yanıt Geldi!

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlere göre sahte emeklilik şirketi, yaklaşık 700 bin kişiyi dolandırarak binlerce lira toplamış ve büyük vurgunu fark eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise binlerce gurbetçinin emekliliğini iptal etmek zorunda kalmıştı. Olayla ilgili SGK'dan açıklama geldi

700 Bin Kişinin Sahte Emeklilik İddiasına SGK'dan Yanıt Geldi!

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlere göre sahte emeklilik şirketi, yaklaşık 700 bin kişiyi dolandırarak binlerce lira toplamış ve büyük vurgunu fark eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise binlerce gurbetçinin emekliliğini iptal etmek zorunda kalmıştı.

'İDDİALAR GERÇEK DIŞIDIR'

SGK olayla ilgi şu açıklamayı yaptı: "Haberde, Almanya’da yaşayan 700 bin vatandaşımızın sahte emeklilik şirketleri tarafından dolandırılarak emekli yapıldığı, SGK’nın bu şekilde 25 milyar dolar zarara uğratıldığı ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan geriye dönük ödeme talep edildiği iddia edilmektedir. Almanya’da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır.

'481 BİN VATANDAŞ EMEKLİ OLDU'

SGK, her yıl Sayıştay tarafından denetlenen Türkiye’nin en büyük ve güzide kurumlarından biridir. Yapılan her işlemin denetime tabi olduğu kurumumuzun haberde iddia edildiği gibi 25 milyar dolar gibi bir zarara uğratılması mümkün değildir. Hali hazırda haberde belirtilen tarih aralığında toplamda 481 bin 911 vatandaşımız ilgili kanun kapsamında emekli olmuş ve kendilerine yaşlılık aylığı bağlanmıştır.

'ÇIKAN HABERLER ART NİYET TAŞIYOR'

İddia edildiği gibi 700 bin kişinin emekliliğinin iptal edildiği ve SGK’nın 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istediği şeklindeki bilgi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Belli periyotlarda servis edilen bu tip haberlerin kamuoyunun da takdir edeceği gibi art niyetli olduğu aşikardır. Sosyal Güvenlik Kurumu’muz tarafından paravan şirketlere yönelik denetimler düzenli periyotlarda yapılmakta ve vatandaşlarımızı mağdur etmeye yönelik girişimlere kesinlikle müsamaha gösterilmemektedir.

'KİŞİLERE İTİBAR ETMEYİN'

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan, paravan emeklilik şirketlerine karşı dikkatli olmalarını ve şüphe duydukları durumları ülkemizin çalışma ataşelikleri ve büyükelçiliklerimize bildirmelerini, ayrıca emeklilik iş ve işlemlerini de bu kurumlarımız aracılığıyla gerçekleştirerek resmi kurumlarımız haricindeki kişi ve kurumlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur" 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER