Albayrak: Türkiye, Avrupa sıralamasında ilk sırada yer aldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklanan haziran ayı sanayi üretim verisini değerlendirdi. Bakan Albayrak, açıklanan rakamlarla Türkiye'nin Avrupa sıralamasında ilk sırada olduğunu belirtti.

Albayrak: Türkiye, Avrupa sıralamasında ilk sırada yer aldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,9 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi de yüzde 20,2 düşüş gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, haziranda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi 2019'un aynı ayına göre yüzde 8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,4 düştü.

Sanayi üretiminde aylık veriler

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 17,6 arttı.

Söz konusu ayda, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 19, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,7 artış kaydetti.

Hayal kırıklığına uğratacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklanan haziran ayı sanayi üretim verisini değerlendirdi. Bakan Albayrak, açıklanana sanayi üretim verisiyle Türkiye'nin Avrupa sıralamasında ilk sırada olduğunu belirtti.

Bakan Albayrak, açıklanan veriyle ilgili olarak "Öncü ekonomik göstergelerdeki güçlü toparlanma, büyüme rakamlarıyla ilgili karamsar beklenti içerisinde olanları hayal kırıklığına uğratacak" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER