Almanlar Siirt fıstığını sevdi

Siirt fıstığı Almanya'da raflarda yerini aldı Siirt'te "yeşil altın" olarak adlandırılan Siirt fıstığı, ilk etapta ihraç edildiği Almanya'da beğenildi.

Almanlar Siirt fıstığını sevdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin ortak yürüttüğü proje kapsamında kurulan Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi'nin 2017'de hizmete girmesiyle önemli mesafe kat edildi.

Siirt Fıstığı İşleme Sanayi ve Ticaret AŞ'nin kendi markasıyla Almanya'ya 7 ton fıstık ihracatı gerçekleştirildi.

Tesiste yüksek kalite standartlarında paketlenen ve hijyen kurallarına dikkat edilerek hazırlanan ürünler, ilk olarak raflarda yerini aldığı ülke olan Almanya'da da ilgi gördü.

"FISTIĞIMIZ EL DEĞMEDEN İŞLENİYOR"

Siirt Fıstık İşleme Tesisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Sorumlusu Erol Avcı, AA muhabirine, 4 yıl önce 10 milyon avroya mal olan Avrupa'nın en büyük fıstık işleme tesisi ile büyük avantaj elde ettiklerini söyledi.

"ALMANLAR SİİRT FISTIĞINI SEVDİ"

Tesiste işlenen fıstığın Almanya'daki rafları süslediğini kaydeden Avcı, "Bu ilk ihracatımızdı ve ihraç ettiğimiz ürünler büyük bir ilgi gördü. İlk gönderdiğimizde ürünümüze 'premium' dediler. Kısacası Almanlar Siirt fıstığını sevdi." dedi.

Burada fıstığın beğenilmesi üzerine Belçika, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Çekya ile de ihracat görüşmelerine başlandığını bildiren Avcı, bu görüşmelerin olumlu neticelenmesiyle fıstığın hak ettiği değere kavuşacağını belirtti.

"Fıstığımız bütün denetimlerde ve laboratuvar analizlerinden geçtikten sonra piyasaya sürülüyor." diyen Avcı, kaliteden ödün vermeyeceklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER