Altın fiyatları ne kadar olur? Uzmanından çarpıcı açıklama

Altın fiyatlarındaki yükseliş sürerken, altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, çarpıcı tahminlerde bulundu

Altın fiyatları ne kadar olur? Uzmanından çarpıcı açıklama

Altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ederken, mayıs ayına 471 lira seviyesinden başlayan gram altın 491.2 liraya kadar yükseldi. 

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altın fiyatlarındaki hareketi yorumladı. Yıldırımtürk, Hürriyet'ten Burak Taşçı'ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

- Dış piyasadaki yükseliş altın fiyatlarına yansıdı. İlk çeyrek itibarıyla 1700-1800 dolar civarında seyreden ons altın ikinci çeyrekte yükselişe geçti. ABD tahvil faizlerinin düşüyor olması, ABD dolarının da dış piyasalarda geriliyor olması altın fiyatlarını olumlu etkiliyor.

- Kripto paralarda ilk çeyrekteki yükseliş hız kesti ve regülasyonların gelecek olması altını desteklemeye başladı. Son yaşanan Thodex olayıyla tedirginlik arttı.

- Dünya üzerinde jeopolitik gerginlikler altını destekler nitelikte. Rusya-Ukrayna, İngiltere-Fransa, Çin-Avustralya gibi ülkelerin arasındaki gerginlikler ons altın fiyatları üzerinde etkili oluyor.

- 1792 dolar ons seviyeleri 200 günlük ortalamayı geçti ve önü açıldı. 1855 ve 1875 dolar seviyeleri direnç olarak bekleniyor. Zaman zaman yükselişler düzeltme satışları getirebilir. Gelecek ay itibarıyla 1900-1950 dolar seviyeleri ons altında bekleniyor.

- Tam kapanmanın olduğu haftanın başında gram altın 470 liradan işlem görmüştü, 490 liraya yükseldi. Görünüm altın fiyatlarını 500 liraya tırmandırabilir. 

- Geçen yılki gibi altın talebi olmadığını görüyoruz. Altın ithalatında düşüş var. Düğünlerle ilgili olarak yasaklar kalkarsa altın hareketlenir, o da sadece iç piyasayı hareketlendirir. 

- Altın fiyatlarında yükselişin Eylül, ekim ayında olacağını görüyorum. Ons altın 2000-2150 doları görebilir. Gram altın da 600 liraya doğru yükselebilir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER