Araç sahipleri dikkat: Trafik cezaları için emsal karar

İzmir’de bir otomobil sürücüsüne fahri müfettiş tarafından yazılan ceza, ‘delil fotoğrafı’ olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği’nce iptal edildi

Araç sahipleri dikkat: Trafik cezaları için emsal karar

İzmirli bir otomobil sürücüsüne fahri müfettiş tarafından yazılan ceza, ‘delil fotoğrafı’ olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği’nce iptal edildi.

İzmir’de işletmeci T.D., emniyet kemerinin takılı olmaması nedeniyle kendisine kesilen cezayı tebligat yoluyla öğrendi. 

Avukatı Alperen Cihan Çetinkaya’nın. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı başvuruda, tebligatın ekinde ‘delil’ niteliğinde fotoğraf bulunmadığı’ gerekçesiyle cezanın iptali istendi. 

İtirazı yerinde gören Sulh Ceza Hakimliği, cezayı iptal ederek, ödenen paranın T.D.’ye geri verilmesini kararlaştırdı.

Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, şunları söyledi:  

- Müvekkilimiz trafikte giderken kemer takmadığı gerekçesiyle kendisine ceza yazılmış. Bu ceza plakaya kesildiğinden daha sonra kendisine tebliğ ediliyor. 

- Tebliği aldıktan sonra 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurduk. Böyle bir suç işlemediğimizi belirttik. Fahri müfettiş herhangi bir delil, video kaydı sunmamış.

- Bunun fahri müfettişler kanunundan kaynaklı olduğu, herhangi bir delil sunma zorunluluklarının olmadığı belirtildi. 

- Biz de buna karşılık şunu söyledik; ‘Devletin herhangi bir şekilde denetim mekanizmasını sağlayabilmesi için fahri müfettişlerin mutlaka delil veya video kaydıyla bu cezaları kesmesi gerektiğini’ ifade ettik. 

- Sulh Ceza Hakimliği’nde emsal olduğunu düşündüğümüz bu kararı verdi.

- Toplumumuzda fahri müfettişlerin cezasıyla karşılaşan birçok insan var. Eğer delil yoksa kimse bu şekilde cezalandırılamaz.

- Fahri müfettişler evrak isteyemezler. Kişiyi sorgulayamazlar. Veya aracı durduramazlar. 

- Yönetmelikte delil sunacaksınız veya sunmayacaksınız diye bir madde yok. Devletin denetim mekanizmasını çalıştırabilmek için delil sunmak gerekli. 

- Bu kapsamda eğer delil sunulmazsa fahri müfettişlerin de kim olduğu bilinmediğinden hangi amaçla kesildiği ve gerçekten bu suçu işleyip işlemediğinin belirlenmesi mümkün değil.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER