Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak: Marketlere 5 yasak!

Zincir marketlerdeki fahiş fiyat artışları nedeniyle harekete geçen hükümet yeni kararlar aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Tarım Kredi Kooperatifleri'ne bağlı market sayısı yıl sonuna kadar 500 şubeye kadar çıkarılacak, ayrıca marketlere 5 yasak konulacak

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak: Marketlere 5 yasak!

Türkiye'de özellikle pandemiyle birlikte gıda fiyatlarındaki anormal artış hükümeti harekete geçirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla düğmeye basılırken, öncelikle Türkiye'de şu anda 26 ilde şubesi bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerine ait 170 market sayısının 500'e ulaştırılacağı belirtildi.

Ayrıca zincir marketlerle ilgili yaptırımlar da gündeme alındı.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Milliyet'e yaptığı açıklamada  "Son aylarda dolardaki artış bahane edilerek tüketicilerin temel gıda ürünlerine yansıtılan zamlar ve gramaj oyunlarıyla gerçekleştirilen gizli zamlar, asgari ücretlinin aldığı zam farkını daha hesabına geçmeden eritince vatandaşların şikayetleri devletin en üst seviyesine kadar ulaştı. Aslında 6502 sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanun ve bu kanuna göre yürürlüğe konulan ikincil mevzuatta bu konularda açık hükümler bulunuyor" dedi.

Ağaoğlu şöyle devam etti:

- 2018 Ağustos ayındaki kur artışıyla beraber ortaya çıkan stok vurguncularına karşı mevzuata eklenen madde aynen şöyle demektedir. "Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak haksız ticari uygulama kapsamındadır.” Buna aykırı davrananlara 11.400 lira idari para cezası kesilir ve Bakanlık bu cezayı 10 katına kadar da arttırabilir.

- Tarım kredi kooperatiflerinin sayısının arttırılmasındaki amaç, sebze ve meyvenin nihai tüketiciye makul fiyatla ulaşmasını sağlamaktır. Zincir marketler sebze ve meyveyi direk tarladan satın alabilme ayrıcalığına sahiplerdir.

- Böylelikle yaptıkları toplu satın alma sözleşmeleriyle ellerine geçen büyük miktardaki stok sayesinde piyasada fiyat oluşumuna etki edebilmektedir. Bu noktada tüketiciler, malın alış fiyatının ve diğer ayrıntıların yazılı olduğu hal kayıt künyesini kontrol etmeli, alış, satış fiyatı arasında aşırı fark gördüğü takdirde bu durumu fotoğraflayarak Ticaret Bakanlığının 'Haksız Fiyat Artışı Mobil Şikayet Bildirimi' üzerinden şikayet oluşturmalıdır.

Ticaret Bakanlığı da yeni kararlar aldı. Buna göre; 27 meyvenin açıkta satışına yasak getiren, bozulabilen hızlı tüketim mallarına ilişkin ödeme süresini 30 gün ile sınırlayan ve raflara coğrafi ürün zorunluluğu getiren düzenlemede gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalarda tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışının yasaklanması öngörülüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER