Asgari ücret, memur, emekli maaşları ne kadar olacak? Tek tek hesaplandı

11 aylık enflasyon oranı açıklandı. Gözler asgari ücret, memur ve emekli maaşlarının ne kadar zamlanacağına çevrildi

Asgari ücret, memur, emekli maaşları ne kadar olacak? Tek tek hesaplandı

11 aylık enflasyon oranlarından sonra milyonlarca kişi ocak ayını beklemeye başladı.

Asgari ücret, memur ve emekli maaşları ne kadar olacak, ne kadar zam yapılacak? Bu soruların cevapları belli olmaya başladı.

11 aylık verilere göre, memur emeklisi vatandaşa yüzde 3 + 6 aylık enflasyon farkı, o da yüzde 3.02 olarak netleşti. Aralık ayı enflasyonu sonrası yeni maaşlar artabilir.

2020 yılının ikinci 6 aylık dönemdeki enflasyonun yüzde 4'ü aşan kısmı kadar fark maaşlara yansıyacak. Temmuz-Kasım ayı enflasyonu yüzde 7.02 çıktı. Buna göre memur ve memur emeklisi vatandaşların maaşların yüzde 3.02 enflasyon farkı oluştu. Aralık enflasyonuna göre bu oran artacak ya da azalacak.

Şu ana kadar gerçekleşen yüzde 6.02'lik zam oranına göre, en düşük memur maaşı 3 bin 719 liradan 3 bin 943 liraya, en düşük memur emeklisi aylığı da 2 bin 814 liradan 2 bin 983 liraya çıkacak. Memurların aile yardımı da artacak.

6 yaş altı 2 çocuğu olan, eşi çalışmayan memur aylık 505,55 lira alıyorken, bu tutar 535,98 liraya ulaşacak.

Memur emeklilerinin 5 aylık zam oranı yüzde 6.02 oldu. Kesin oranlar için geriye tek veri kaldı. Aralık enflasyonu eklenecek, Ocak artışı ortaya çıkacak. 4 Ocak'ta 15 milyonu aşkın memur ve emeklinin zam oranı da belli olacak. Aralık enflasyonu sıfır çıksa bile emekliler için yüzde 7.02'lik oran kesinleşmiş durumda.

Yeni asgari ücret zam pazarlığında 'yaşam maliyeti, pandemi döneminde ekonomik durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 5 parametrenin ön plana çıkacağı ifade ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER