Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse maaş ve AGİ ne kadar olacak? İşte tablo!

Asgari ücret zammında enflasyon kritik öneme sahip. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre yüzde 25-30 arası bir zam konuşuluyor. Ancak son dönemdeki ekonomik gelişmeler yüzde 30 ihtimalini daha da güçlendirdi

Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse maaş ve AGİ ne kadar olacak? İşte tablo!

Milyonların heyecanla beklediği asgari ücret zammı görüşmeleri için geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayının ilk haftasında toplanacak. Normalde 4 kez toplanan komisyon aralık ayının sonunda nihai kararını veriyordu. Ancak bu yıl önceki senelerden farklı olacak. Görüşmelerin 1-2 hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ilk 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe çağrısının sorulması üzerine, "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

Görüşmelere kısa bir süre kala zamma ilişkin oranlar da ortaya atılmaya başlandı. Görüşmelerde enflasyon kritik öneme sahip. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 19.31. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, işçinin enflasyona ezdirilmeyeceğine vurgu yapılıyor. Enflasyon rakamının üstüne refah payı da eklenecek. Buradan yola çıkarsak zammın yüzde 25-30 civarında olması bekleniyor. Ancak son dönemdeki gelişmeler yüzde 30'luk zam ihtimalini daha da güçlendiriyor.

Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa brüt asgari ücretin 4.650 TL'ye, net asgari ücretin ise 3.673 TL'ye çıkması bekleniyor.

Asgari ücretle birlikte, çalışanların medeni hali, çocuk sayısı, eşinin çalışıp çalışmadığı gibi kriterlere göre belirlenen AGİ'ye de zam gelecek.

Yüzde 30'luk zamma göre AGİ şöyle olacak:

  • Bekar bir işçi için, 268 liradan 348 liraya
  • Evli eşi çalışmayan ve çocuksuz işçi için, 322 liradan 419 liraya
  • Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu işçi için, 362 liradan 471 liraya
  • Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu işçi için, 402 liradan 523 liraya
  • Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu işçi için, 456 liradan 592 liraya
  • Evli eşi çalışmayan 4-5 çocuklu işçi için, 456 liradan 593 liraya yükselecek.

​​​​​​​Kaynak: Haberler.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER