Asgari ücretle ilgili flaş açıklama

Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücret için geri sayım sürerken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Rakamı önce işveren ve hükümet getirsin. Toplumun kabul edeceği bir rakam olmalı" dedi

Asgari ücretle ilgili flaş açıklama

Ocak ayından itibaren geçerli olarak asgari ücret için yapılacak görüşmelere geri sayım sürerken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan çarpıcı açıklamalar geldi. Atalay şöyle konuştu:

- Asgari ücret 40 sene önce başlangıç ücretiydi ama şimdi 7 milyon işçinin 'geçim ücreti' oldu. 'Geçim ücreti' diyorum ama insanlar bu ücretle geçinemiyor.

- Mevcut asgari ücret rakamıyla insanların geçinme şansı yok. Onun için işverenler, hükümet ve TÜİK mantıklı ve makul bir rakamı komisyon üyelerinin önüne getirmeli. Komisyondaki arkadaşlarımızın bize ileteceği bu rakamı, biz de Hak-İş ve DİSK ile paylaşırız.

- Önce işveren ve hükümet getirsin rakamı. Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna 'evet' deriz. Biz de isteriz işveren ve hükümetle birlikte imzalayalım ama toplumun kabul edeceği bir rakam olmalı.

- TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını açıklasın. Ona göre hareket ederiz. 

- Toplumun yüzde 40'ı güzel bir haber bekliyor. Güzel haberlere toplumun bu dönemde daha çok ihtiyacı var. İnşallah, umut ettiğimiz bir rakam önümüze gelir, biz de masada imzalarız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER