Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor: Tarafların masaya oturacağı rakamlar belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takviminin belirlenmesi için taraflar bir araya geliyor.

Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor: Tarafların masaya oturacağı rakamlar belli oldu

 Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor. Milyonlarca kişinin beklediği zamla ilgili kritik haber dün akşam saatlerinde geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takviminin belirlenmesi için taraflar, 1 Aralık'ta bir araya geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol'un katılımıyla gerçekleşecek toplantıda asgari ücret pazarlığında takvim belirlenecek. 

Tüm gözler perşembe günü yapılacak kritik toplantıya çevrilirken, tarafların beklentileri de netleşti.

Enflasyonun yüzde 85'e çıkmasıyla alım gücünün düştüğünü belirten vatandaşlar asgari ücretin 10 bin TL olması görüşünde.

İşçi sendikalarının da çantasındaki rakamlar belli oldu. Zam pazarlığında bulunacak sendikalar, 10-13 bin lira talebiyle masaya oturmayı planlıyor.

İş dünyası ise 8-8 bin 500 TL’ye sıcak bakıyor.

DİSK, ASGARİ ÜCRET TALEBİNİ BU HAFTA AÇIKLAYACAK: EN AZ 13 BİN TL

Tespit Komisyonu’nda bulunmayan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise aralık ayının ilk günlerinde resmi talebini açıklayacak. 

 Başkan Arzu Çerkezoğlu, "İki asgari ücretlinin çalıştığı eve en azından yoksulluk sınırına denk bir maaş girmeli" diyor.

Sendikanın açıkladığı yoksulluk sınırı ise 26 bin 123 lira. Buradan hareketle en az 13 bin TL talep edilmesi bekleniyor.

TESK: '10 BİN LİRADAN AZ OLMAMALI'

Türkiye Esnaf ve Sanaatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise “Asgari ücretteki zam bütün personele yansıyacak. Vergi indirimi şart. Zam enflasyonun üstünde olmalı” diyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN 9 BİN TL İDDİASI

Öte yandan asgari ücret zammıyla ilgili son kulis bilgilerini paylaşan gazeteci Deniz Gürel, rakam verdi.

TV 100 canlı yayınında açıklamalarda bulunan Gürel, "Ben sayın Çalışma Bakanı'nın mevcut parametreleri değerlendirdikten sonra 8 bin 250 TL ile 8 bin 500 TL arası bir teklifle geleceğini ancak Sayın Cumhurbaşkanının takdiriyle asgari ücretin 9 bin TL olacağı iddiasındayım." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2022, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER