AVM ve süper marketlere yeni düzenleme: Sigara ve 200 metre kararı

Alışveriş merkezleri ve zincir marketlerle ilgili yeni kurallar geliyor. Yasa teklifi çalışmalarının hızlandırıldığı, hedefin küçük esnafı korumak olduğu belirtildi

AVM ve süper marketlere yeni düzenleme: Sigara ve 200 metre kararı

Hükümet, küçük esnafı korumak için hazırladığı alışveriş merkezleri (AVM) ve zincir marketlerle ilgili yasa teklifi hazırlıyor. Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hızlandırılmasını isteiği yasa teklifinde şu kurallar yer alıyor:

- Küçük esnafın ve çalışanların korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11'den önce açılamayacak. Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması formülü de gündemde. Haftanın bir günü AVM'lerin kapalı olması formülünün pandemide yaşanan sıkıntılar nedeniyle bir süre ertelenebileceği üzerinde duruluyor.

- Teklifte, mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için bazı düzenlemeler yer alacak. Bunlardan biri mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market açılamaması olacak. Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi olamayacak. Market bulvar üzerinde ise iki yer arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.

- Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak. Böylece köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek. Nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da tartışılıyor. Örneğin, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi. Böylece bazı yerlerde 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin 

- Zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Ancak alanı bin 500 metre karenin üstünde ise bunların satışına izin verilebilecek.

- Yeni açılacak AVM'ler arasında 5 kilometre mesafe konulacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
antalya
antalya - 4 ay Önce

esnaf için iyi bir karar...

SIRADAKİ HABER