Bakan Kurum'dan kira açıklaması: Vatandaşlar bize başvursun

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kira düzenlemesi ve fahiş kira artışları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Kurum'dan kira açıklaması: Vatandaşlar bize başvursun

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un fahiş kira artışları ile ilgili konuştu.

Kurum, şunları söyledi:

- Türkiye'de alt gelir grubuna da, orta gelir grubuna da hitap eden konutlarımız var. Bugün evinizin kira değeri, rayiç değerinin 20 yıllık değeri olabilir maksimum. Kanun bunu tarif ediyor. 

- Kiracınıza açıklanan yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde zam yapamazsınız. 

- Bir de güncelleme konusuna gelirsek, her yıl TÜFE ortalamasının dışında bir güncelleme yapamazsınız. 5 yılda bir de sizin kira bedeliniz düşük kaldıysa ev sahibi vatandaş bu sözleşmesini yenileyebilir. 

- Bu duruma uymayan kira sözleşmeleri aslında kanuna uymayan, bazı fırsatçılar var. Bu kanuna uymuyor, net. Kiracılarımız bu durumu mahkemelere taşıyabilirler. Böyle bir durum söz konusuysa bize de bildirsinler. Bizler bunun takibini yapıyoruz. Her türlü hukuki süreci başlatırız. Kanun ortada. Biz istiyoruz ki vatandaşımız bu noktada, destek olalım.

- Çözüm bulmak adına 4 bakanlık bir çalışma yürütüyoruz. Aslında işin özeti ev sahibini de huzursuz etmeyecek, kiracımızı da mutlu edecek TÜFE rakamlarının altında bir düzenlemeyi çalışıyoruz. 10-15 gün içinde de Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. Bu çalışmayı yapıp vatandaşımıza destek olmaya devam edeceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER