Bakan Muş’tan elektrik ve doğal gaz zamlarına açıklama

Enerji fiyatlarına yönelik devletin belirli miktarları halen sübvanse ettiğine dikkat çeken Ticaret Bakanı Muş, “Artık bütçenin imkânları daha fazla el vermediğinden dolayı yansıtılmak zorunda kalındı.” dedi

Bakan Muş’tan elektrik ve doğal gaz zamlarına açıklama

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

YANSITILMAK ZORUNDA KALINDI

Doğalgazdaki sübvansiyonları anımsatan Mehmet Muş, "Halen bir sübvansiyon söz konusu. Artık bütçenin imkânları daha fazla el vermediğinden dolayı yansıtılmak zorunda kalındı." dedi.

KİMSE İSTEYEREK FİYATLARI ARTIRMAZ

Enerjideki artışların sanayiciye ilave bir maliyet anlamına geldiğini belirten Muş, "Siyasi partiler neden vardır, seçimi kazanmak için vardır. Dolayısıyla seçime 9 ay kalan bir yerde hiçbir hükümet ‘Ya ben elektriğe bir zam yapayım, doğalgazın fiyatlarını bir artırayım’ demez." diye konuştu.

 ORTALAMA FİYATIMIZIN 3 KATI ENERJİ FATURASIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

"Türkiye’nin ortalama enerji ithalatı 2019’dan geriye dönük 10 yıla bakın 2020’de pandemi çok sağlıklı olmaz ortalama 35-40 milyar dolardır” diyen Muş, “Geçen sene 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel ortalama fiyatımızın 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER