Bakan Nebati'den flaş itiraf

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Expo 2022 açılış programında konuştu.

Bakan Nebati'den flaş itiraf

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Expo 2022 açılış programında çarpıcı bir itirafta bulundu.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı'nın “Kredi maliyetlerinin ucuzlamasını savunmaya devam edeceğiz ancak son aylarda krediye erişim noktasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Bunun yanında az da olsa verilen kredilerin geri ödeme vadesi çok kısa, sizden özel destek bekliyoruz” demesi üzerine Nebati, "Kredilerdeki söylemlerinizi haklı ve doğru kabul ediyoruz. Talepleriniz haklı. Bankalarla yaptığımız toplantılarda bu alandaki sıkıntıların giderilmesi noktasında gerekli düzenlemeleri hızlı bir şekilde yaparak, reel piyasanın önceliklerinin Türkiye’nin önceliği olduğu noktasında hemfikiriz” ifadelerini kullandı.

Nebati şöyle devam etti:

"Elbette sorun alanlarımız var. Olumsuz küresel gelişmelere ek olarak, döviz kurunda yaşanan gelişmeler ve enflasyon beklentilerinin bozulması ülkemizde enflasyonun yüksek seviyelere çıkmasında etkili olmuştur. Yüksek enflasyonun sebep olduğu sorunların tümünün farkındayız. Enflasyonla mücadelemize tek haneli rakamlara düşünceye kadar mücadelemiz sürecek.

Turizmdeki canlılığa rağmen, savaşın etkisiyle başta enerji olmak üzere küresel emtia fiyatlarının yükselmesi nedeniyle cari işlemler dengesinde bozulma kaydedildi.

Küresel enerji fiyatlarına paralel olarak yüksek seyreden enerji ithalatımız nedeniyle 2022 Ağustos itibarıyla yıllık cari açığımız 40,9 milyar dolar olmuştur.Enerji ve altın hariç değerlendirildiğinde yıllık 41.2 milyar dolar fazla vermektedir. Enerjinin bizi ne kadar etkilediğini çok açık görebiliyoruz.  Ancak yeni model ile ortaya koyduğumuz hedeflere günbegün ulaşıyoruz. Dünya normalleştiğinde bunun etkilerini çok daha hissedilir olduğunu göreceğiz. Cari işlemler dengesini kalıcı şekilde iyileştirmek hedefimiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER