Başvuran ailelere 2 ayda bir 800 lira

Koronavirüs nedeniyle askerlik celp ve terhis tarihlerinde erteleme olmuştu. Haziran itibarıyla ise askere alımlar yeniden başladı. Muhtaç ailelere devlet desteği ise sürüyor. 

Başvuran ailelere 2 ayda bir 800 lira

Koronavirüs nedeniyle ertelenen askerlik celpleri haziran ayı itibarıyla yeniden başladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine düzenli nakit yardımı yapıyor. Buna, ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’ deniyor. 

18 yaş altına harçlık programı kapsamında verilen yardıma bu yıl yüzde 45.45 oranında zam yapıldı. Böylece oğlu veya eşi askere giden dar gelirli aileye, 2 ayda bir 800 lira destek olunuyor. 

Yani aylık 400 lira. Ayrıca, 18 yaşından küçük muhtaç asker çocuklarına yapılan aylık eğitim ödemesi de yüzde 50 artışla 100 TL’den 150 TL’ye çıkarıldı.

Askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşi, bekar ise başvuru önceliği annenin. Anne hayatta değilse baba başvuruda bulunabilir. Bekar askerin anne ya da babası boşanmış ise asker kiminle birlikte yaşıyorsa (anne ya da baba) o kişi başvurabilir.
  
Başvurular illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. ‘Vakıf Mütevelli Heyeti’ sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını onaylıyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER