Başvuran herkese 1000 lira yardım: İşte şartları

Hükümet, koronavirüs nedeniyle devlet sosyal yardımının 3'ncüsünü başlatma kararı aldı

Başvuran herkese 1000 lira yardım: İşte şartları

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ihtiyacı olan vatandaşlara para yardımı yapan hükümet, sosyal yardımların 3'ncüsünü başlatma kararı aldı. Buna göre e Devlet üzerinden başvuru yapanlara 1000'er lira dağıtılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Pandemi Sosyal Destek Programı 3. Faz başvurularını e-devlet kapısı üzerinden almaya başladık. Başvuruları, https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu adresi üzerinden yapabilirsiniz " ifadelerine yer verdi.

Selçuk, sosyal yardım programına, T.C. kimlik numarasının son hanesi ’0’ olanların pazartesi, ’2’ olanların salı, ’4’ olanların çarşamba, ’6’ olanların perşembe ve ’8’ olanların cuma günü başvuru yapabileceğini belirtti.

3'ncü faz sosyal yardım alacaklar için belirlenen şartlar da açıklandı. Başvuran kişilerin evlerinde yaşayanlarda aşağıdaki şartlar varsa sosyal yardımdan yararlanamayacak:

- Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.

- Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.

- 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri yararlanamayacak.

- 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar faydalanamayacak.

- Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar yani emekliler faydalanamayacak.

- İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacak.

- İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar yararlanamayacak.

- Ödemenin zamanı ve şekli değerlendirmeler sonrasında açıklanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER