Başvurana ücretsiz hazine arazisi!

Devlet, çiftçiye hazine arazilerini ücretsiz olarak başvuran çiftçilere verecek. İlk etapta 7 ilde arazi dağıtımı yapılacak

Başvurana ücretsiz hazine arazisi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, hazine arazilerini isteyen çiftçilere ücretsiz olarak tahsis edilecek.

İlk etapta Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ta yapılacak olan uygulamayla 14 bin dekar arazi çiftçilere verilecek. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şunları söyledi:

- Amacımız ekilmeyen, atıl durumdaki boş arazileri üretime kazandırmak. Ülkemizde 23,1 milyon hektar işlenen tarım alanı varlığı bulunuyor. Bu üretim alanında 83 milyon vatandaşımızın gıda ihtiyacı karşılanıyor ve üstüne de 18 milyar dolara ulaşan ihracat gerçekleştiriyoruz. 

- Türkiye 48 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa’nın lider ülke konumunda bulunuyor.

- Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ta hazine arazileri il müdürlüklerine tahsis edildi. Özellikle atıl olan mülk, hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında tespiti için mayıs ayında bir çalışma başlattık.

- Öncelikle bir envanter çıkaracağız. İlk aşamada Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ta hazine arazilerinin il müdürlüklerimize tahsisini sağladık. Bu çerçevede, 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz. 

- Çiftçilerimizin başvuruları 1 Haziran’a kadar alındı. Şimdi talepler değerlendirildikten sonra hak kazananlara çiftçilerimize tahsisleri yapılacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER