Bilet fiyatlarına Bakan Adil Karaismailoğlu da şaşırdı: Uçak fiyatı gibi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çarpıcı bir açıklama yaptı

Bilet fiyatlarına Bakan Adil Karaismailoğlu da şaşırdı: Uçak fiyatı gibi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Dünya gazetesinde çıkan demecinde çarpıcı ifadeler kullandı.

Karaismailoğlu'nun konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

- Bayramda Osmangazi köprüsünden 80 bin araç geçti ve bu durum diğer yolların kalabalığını da ciddi ölçüde azalttı. Üstelik, kalabalık olmasa bile bunlar ülke için gerekli yatırımlar ve bir şekilde yapılması gerekiyordu zaten. 

- Düşünsenize bu kadar araç Osmangazi’den geçmeseydi, diğer yolları kullanan vatandaşlar da o seyahatlerini yapamayacaklardı. Birçoğu vazgeçecekti. Fiziki olarak araçları feribotla karşıya geçmesi mümkün değildi. 

- Vatandaşa yük gelmesin diye bugünkü 85 liralık fiyatta tutuyoruz. İhtiyaç olunca takviye ediyoruz, daha fazla araç geçince daha fazla para toplanıyor, ödenecek paradan düşüyoruz. Ancak işletme maliyetine hiç karışmıyoruz. 

- Yollar ve köprülerin yıllık 70 milyon dolarlık işletme maliyeti var ve bunu da devlet harcamıyor. Yatırım, işletme ve finans maliyetine devletin karışmadığı finansal model var. Aslında biz şu anda finansal modeli yürütüyoruz."

- Havayollarında ekonomi sınıfında tavan ücret 990 lira, business uçanlar yüksek ödemiş olabilir. Yani ekonomi sınıfından bunun üzerinde olamaz. Bu halde bile tam kapasite... Şu anda tüm seferler dolu. Bayramda o kadar talep geldi ki uçak sayısı belli. 

- Gerçi otobüs fiyatı da uçak biletine yaklaştı. Belli illere 800 liraya otobüs giderken, 990 liraya uçak gidiyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER