Boeing'in Yöneticisi İstifa Etti!

ABD merkezli havacılık ve uzay şirketi ve uçak üreticisi Boeing'in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Dennis Muilenburg, görevinden istifa etti. Muilenburg, istifa mektubunda şirkete olan güveni yeniden tesis etmek için yönetimde bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirtti.

Boeing'in Yöneticisi İstifa Etti!

Peş peşe yaşanan uçak kazaları ve son olarak Boeing'in, Uluslararası Uzay İstasyonu'na personel taşımak üzere tasarladığı ancak fırlatma testinde yörüngeye istenildiği gibi yerleşemeyen Starliner mekiğinin Dünya'ya geri dönmesinin Dennis Muilenburg'un istifasındaki sebepler olduğu ifade ediliyor.

Dennis Muilenburg, ekim ayında şirketin tepe yöneticiliği görevinden istifa etmiş ancak bir süre daha CEO olarak kalması istenmişti.

"DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMESİ GEREKİYORDU"

Muilenburg, istifa mektubunda, "Şirkete olan güveni yeniden tesis etmek için yönetimde bir değişikliğe gidilmesi gerekiyordu." ifadesini kullandı.

Muilenburg'un istifasının ardından boşalan koltuğa David Calhoun vekalet edecek. Calhoun, 13 Ocak itibarıyla asli olarak atanacak.

AĞIR ŞEKİLDE ELEŞTİRİLMİŞTİ

Dünyanın en büyük havacılık ve uzay şirketi Beoing'in başına 2015 yılında atanan 55 yaşındaki Dennis Muilenburg, 737 Max model yolcu uçaklarıyla Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen ve en az 346 kişinin yaşamını yitirdiği kazaların ardından ağır şekilde eleştirilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER