Çalışan Annelere 1300 TL Bakıcı Desteği!

İş hayatına dönmek isteyen annelerin önündeki en büyük engel bakıcı ücreti. Birçok anne bu parayı ödeyemediği için çalışmaktan vazgeçiyor. Bu da kadın istihdamının düşmesinin en büyük nedenlerinden biri. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Çalışan annelere 1300 liralık yardım geliyor.

Çalışan Annelere 1300 TL Bakıcı Desteği!

Çocuk sahibi olduktan sonra birçok anne çalışma hayatına nokta koyuyor. Çünkü bakıcıya ödenen para aile bütçesini büyük oranda sarsıyor. Çalışan annelerin en büyük dertlerinden biri hem çocuklarına bakacak eğitimli bir bakıcı bulmak hem de buna bütçe ayırmak.

İşte bu nedenle de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi. Kadınlara ayda 1300 lira bakıcı yardımı yapacak. Avrupa Birliği destekli projeden öncelikle Ankara, İzmir ve İstanbul'da yaşayan 3 bin 700 anne yararlanacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

  • Annenin SSK'lı olarak bir yerde çalışıyor olması
  • Çocuğa bakacak kişinin sertifikalı bir bakıcı olması ve bu sertifikanın İŞKUR ya da MEB onaylı olması 
  • Çocuğun 0-24 ay arasında olması 

Engelli çocuğu olan ve eşinden ayrılan annelere ise ödenecek tutar 1650 lira olacak.

Projeyle kadın istihdamının artırılması hedefleniyor. Hem binlerce anneye maddi destek sağlanacak, diğer yandan binlerce kadın bakıcı olarak iş sahibi olacak. Başvurular 13 Kasım'da www.sgkegitimlibakici.org internet sitesi üzerinden yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 10:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yıldırım Yıldırım
Yıldırım Yıldırım - 2 yıl Önce

kendi evladına bakmak için para verilmez çalışmayana verin

SIRADAKİ HABER